Czy odszkodowanie wypłacone na mocy ugody sądowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób (...)

Czy odszkodowanie wypłacone na mocy ugody sądowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na mocy art.21 ustay z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego.Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim po analizie wniosku Pana X z dnia 4 sierpnia 2006r. w sprawie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego: postanowiłuznać stanowisko zawarte we wniosku za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2006r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Maz. wpłynął wniosek Pana X , przesłany zgodnie z właściwością miejscową przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie. Do wniosku podatnik załączył pismo wyjaśniające firmy A. z dnia 31 lipca 2006r., protokół z posiedzenia Sądu oraz tekst zawartej ugody.W związku ze stwierdzeniem formalnych braków w złożonym wniosku Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim w dniu 24 sierpnia 2006r. w trybie art. 169 ustawy Ordynacja podatkowa wezwał podatnika w celu usunięcia w/w braków. Wniosek został następnie uzupełniony pismami z dnia 31 sierpnia 2006r. i z dnia 14 września 2006r.

Porady prawne

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że: do dnia 30 września 2003r. Pan X był zatrudniony na czas nieokreślony w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie. Pracodawca rozwiązał z nim umowę o prace za wypowiedzeniem przez pracodawcę na podstawie art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Wobec powyższego Pan X w dniu 14 sierpnia 2003r. wniósł do Sądu Pracy w Warszawie odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę. W odwołaniu tym żądał o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, a w przypadku jej rozwiązania orzeczenie przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. W załączniku do wniosku złożonym do tut. urzędu w dniu 14 września 2006r. podatnik wyjaśnił, iż po 'trwającym blisko trzy lata procesie, zrezygnowałem z tego roszczenia ze względu na zatrudnienie w nowym miejscu pracy' i w związku z powyższym w dniu 5 czerwca 2006r. w Sądzie Rejonowym dla Warszawy Śródmieścia Wydział VIII Pracy i Ubezpieczeń Społecznych została zawarta ugoda sądowa pomiędzy Panem X (powodem) a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (pozwaną). Zgodnie z treścią tej ugody pozwana Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie zobowiązała się zapłacić na rzecz powoda Pana X kwotę brutto 13 259,40zł, to jest dwukrotne wynagrodzenie za pracę, tytułem odszkodowania, w terminie 7 dni od uprawomocnienia się postanowienia o umorzeniu postępowania oraz wydać nowe świadectwo pracy dla Pana X zgodnie, z którym strony rozwiązują umowę o pracę za porozumieniem stron. Od zasądzonego odszkodowania Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na podstawie art. 21 ust. 1 pkt. 3 lit. g ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) naliczyła i odprowadziła zaliczkę na podatek dochodowy.

Zdaniem Pana X Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie nieprawidłowo pobrała od zasądzonej kwoty podatek, gdyż zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku są odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku lub ugodzie.
Pytanie podatnika:
Czy odszkodowanie wypłacone na mocy ugody sądowej korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego na mocy art. 21 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)?
W odniesieniu do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w momencie zaistnienia zdarzenia Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim wyjaśnia:

Stosownie do postanowień art. 45 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U z 1998r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.) w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. W myśl art. 45 § 2 k. p. sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu. Odszkodowanie, o którym mowa w art. 45 k. p., przysługuje w wysokości wynagrodzenia za okres od 2 tygodni do 3 miesięcy, nie niższej jednak od wynagrodzenia za okres wypowiedzenia (art. 471 Kodeksu pracy).

Zgodnie z przysługującym mu prawem, Pan X, wniósł w dniu 14 sierpnia 2003r. do sądu pracy odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę, w którym wnosił o orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, a w przypadku jej rozwiązania orzeczenie przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach. Jednakże ze względu na zatrudnienie w nowym miejscu pracy zrezygnował z tego roszczenia i zgodnie z propozycją sądu, przedstawił zainteresowanym warunki ugody, na mocy, której Pan X wnosił o odszkodowanie i zmianę trybu rozwiązania umowy o pracę. Ugodę podpisano w dniu 5 czerwca 2006r.Zgodnie z treścią art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników,c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Ustawodawca wyłączył więc z opodatkowania te odszkodowania, których wysokość lub zasady wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, z wyjątkiem wymienionych w lit. a-g tego przepisu, tj. miedzy innymi odszkodowań wypłacanych na podstawie zawartych ugód i umów. W świetle powyższych przepisów należy stwierdzić, iż odszkodowanie wypłacone na podstawie art. 471 w związku z art. 45 Kodeksu pracy jest odszkodowaniem, którego wysokość i zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnej ustawy - Kodeksu pracy.
W przedstawionej sytuacji przedmiotem roszczenia wniesionego do Sądu Pracy było orzeczenie bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, a w przypadku jej rozwiązania przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach. Wobec powyższego tutejszy organ podatkowy stoi na stanowisku, iż odszkodowanie przyznane Panu X w wyniku ugody mieści się w uregulowaniu przepisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzysta ze zwolnienia.Uzyskane odszkodowanie stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym, zatem były zakład pracy Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Warszawie stosownie do postanowień art. 31 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prawidłowo obliczył i pobrał zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim informuje, iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.W myśl art. 14b § 1 i 2 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, jest natomiast wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie określonym w § 5 tego artykułu.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika