Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług blacharskich sklasyfikowanych (...)

Czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług blacharskich sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 50.20.10 należy ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej ?

W dniu 11.04.2007r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim wpłynął wniosek Pana x o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług w sprawie dotyczącej obowiązku zainstalowania kasy fiskalnej.Z przedstawionego przez wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, że podatnik zamierza rozpocząć działalność polegająca jedynie na świadczeniu usług naprawy blacharskiej pojazdów samochodowych wraz z zużyciem do tego różnych części do ich nadwozi dostarczonych przez właścicieli pojazdów. Ponadto podatnik wskazał, że sam również będzie dokonywał zakupu części w ramach umówionej z klientem usługi naprawy i rachunki wystawione na klienta będą zawierały tylko wartość za usługę naprawy bez wyodrębnienia poszczególnych materiałów do niej zużytych.

Porady prawne

Na tle powstałych wątpliwości podatnik wystąpił do tut. organu podatkowego o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego poprzez wskazanie, czy w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług blacharskich sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 50.20.10 należy ewidencjonować obrót za pomocą kasy rejestrującej?

Podatnik przedstawił w tej kwestii swoje stanowisko, zgodnie z którym dla usługi naprawy pojazdów nie ma obowiązku ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy rejestrującej. Podatnik uważa, że w przypadku gdy świadczy usługę naprawy pojazdów samochodowych, a zakupione części i akcesoria samochodowe zużyte do ich naprawy nie są wyszczególnione na rachunku, to nie jest obowiązany do ewidencjonowania obrotów za pomocą kasy rejestrującej.

Przy tak określonym stanie faktycznym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim stwierdza, co następuje:

Zapisem art.111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) ustanowiono, że podatnicy dokonujący dostawy na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Zgodnie z § 3a ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2006r. Nr 51, poz. 375 ze zm.) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 30 czerwca 2007 r. zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania podatników rozpoczynających sprzedaż w pierwszym półroczu 2007 r., z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20 000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

Powyższe zwolnienie nie ma jednak zastosowania m. in. do podatników o których mowa w § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. z 2006r. Nr 51, poz. 375 ze zm.) tj. dokonujących dostaw silników spalinowych tłokowych wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych ( PKWiU 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep ( PKWiU 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników ( PKWiU 34.3).Wobec wyżej wymienionych dostaw zwolnień od obowiązku ewidencjonowania nie stosuje się bez względu na wysokość osiąganych obrotów.

Analiza przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wskazuje, że podatnik zamierza rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie świadczenia jedynie usług naprawy pojazdów samochodowych. W ramach wykonywanej usługi naprawy podatnik będzie wykorzystywał części zakupione przez właścicieli samochodów, jak również sam będzie dokonywał zakupu części samochodowych, które będą stanowiły integralną część wykonywanej usługi. Wykorzystane części i akcesoria do samochodów zwiększą wartość świadczonej usługi, nie będą natomiast wyszczególnione na rachunku.

W ocenie Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim w przypadku podatników świadczących usługi w zakresie naprawy pojazdów samochodowych, którzy w ramach tych usług dokonują zakupu części samochodowych i części te są wykorzystywane do wykonania naprawy samochodów, a ich wartość jest wliczona w cenę usługi, to podatnik nie dokonuje w praktyce dostawy tych części (towarów), a jedynie zwiększa wartość świadczonej usługi.

W związku z powyższym podatnik, który rozpocznie w pierwszym półroczu 2007r. świadczenie wyłącznie usług naprawy pojazdów mechanicznych (PKWiU 50.20.1), wystawiając fakturę tylko za usługę naprawy samochodu, zwolniony jest do 30 czerwca 2007r. z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas rejestrujących do momentu przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000,00 zł na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych.

Należy również podkreślić, że na podstawie § 4 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2006 r. zwolnienie o którym mowa powyżej traci moc bez względu na wysokość osiągniętych obrotów w przypadku, gdy podatnik, dokona dostawy m.in. silników spalinowych tłokowych, wewnętrznego spalania, typu stosowanego w pojazdach mechanicznych (PKW i U 34.10.1), nadwozi do pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (PKW i U 34.2), części i akcesoriów do pojazdów mechanicznych i ich silników (PKW i U 34.3).

Mając na uwadze wymienione Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Dworze Mazowieckim orzekł jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika