czy mogę skorzystać z odliczenia od dochodu, odsetek od części kredytu (kwoty 220.000zł.) przyznanego (...)

czy mogę skorzystać z odliczenia od dochodu, odsetek od części kredytu (kwoty 220.000zł.) przyznanego w grudniu 2006roku, kiedy uruchomienie tego kredytu ? pierwszej transzy miało miejsce w styczniu 2007roku podczas, gdy ulga odsetkowa funkcjonowała do końca 2006r.

Na podstawie art. 216 §1 , art. 14a §1, § 3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 02 kwietnia 2007roku dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie odliczenia od dochodu odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu jednorodzinnego:

Porady prawne

za prawidłowe w części dotyczącej daty podpisania kredytu,

za nieprawidłowe w części odliczenia odsetek od całej kwoty pobranego kredytu na budowę budynku mieszkalnego to jest kwoty 220.000zł.

U Z A S A D N I E N I E

Podatnik w dniu 02 kwietnia 2007roku zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie odliczenia od dochodu odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu jednorodzinnego.

Z przedmiotowego wniosku wynika:

1. Stan faktyczny

W dniu 04 grudnia 2006r. Pan R podpisał umowę z bankiem o kredyt hipoteczny na budowę domu jednorodzinnego w wysokości 260.000zł., z przeznaczeniem:

220,000zł. budowa domu metodą gospodarczą,

40.000zł. spłata innego kredytu mieszkaniowego zaciągniętego w innym banku na zakup działki,

Wypłata kredytu zostanie dokonana w transzach:

pierwsza w wysokości 40.000zł. miała miejsce w dniu 22.01.2007r. przeznaczona na spłatę innego kredytu, od której podatnik nie może odliczyć odsetek w zeznaniach podatkowych,

druga transza została wypłacona w marcu 2007r. w wysokości 109.000,00zł. i jest przeznaczona na budowę budynku mieszkalnego,

trzecia transza zostanie wypłacona w terminie późniejszym.

2. Zapytanie

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy może skorzystać z odliczenia odsetek od części kredytu (kwoty 220.000zł.) przyznanego w grudniu 2006roku, kiedy uruchomienie tego kredytu ? pierwszej transzy miało miejsce w styczniu 2007roku podczas, gdy ulga odsetkowa funkcjonowała do końca 2006r.

3. Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy przysługuje mu prawo do odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu, ponieważ liczy się data udzielenia kredytu, a nie data uruchomienia jego transzy. Nie może jednak skorzystać z odliczenia odsetek z tej części kredytu, która jest przeznaczona na spłatę innego kredytu(w tym przypadku kwoty 40.000zł.).Ponadto wnioskodawca wyjaśnia, iż wcześniej nie korzystał z żadnych innych odliczeń wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe, spełnia też inne ograniczenia i uwarunkowania wynikające z ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych.

4. Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po analizie przedstawionego stanu faktycznego w oparciu o obowiązujące przepisy prawa podatkowego stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w części podpisania umowy o kredyt hipoteczny w 2006r., a uruchomienia tego kredytu w transzach w 2007r., nieprawidłowe jest natomiast w części skorzystania z ulgi odsetkowej od całości kwoty 220.000zł., ale tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000zł. i wyjaśnia.

Zasady nabycia oraz zachowania prawa do korzystania z ulgi polegającej na pomniejszeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych o kwotę zapłaconych w danym roku podatkowym odsetek od kredytu zaciągniętego na własne potrzeby mieszkaniowe regulują przepisy art.26b ustawy z dnia 26 lipca 1991roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2006roku.

Zgodnie z art.26b ust.1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od podstawy obliczenia podatku , ustalonej zgodnie z art. 26 ust.1 , odlicza się , z zastrzeżeniem ust.2-4 , faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi , o którym mowa w art. 3 ust.1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych , związanej między innymi z:

1) budową budynku mieszkalnego.

Stosownie do art. 26b ust.2 ustawy, odliczenie o którym mowa wyżej, stosuje się jeżeli:

1)kredyt(pożyczka) został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002 r.,

2)kredyt (pożyczka) był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust.1,

3)inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a w razie braku tego planu - określonym w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydanej na podstawie obowiązujących ustaw,

4)inwestycja wymieniona w ust.

1 dotyczy budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, którego budowa została zakończona nie wcześniej niż w 2002 r., a ponadto w przypadku inwestycji, o której mowa w ust. 1 pkt 1 albo pkt 4 zakończenie nastąpiło przed upływem trzech lat , licząc od końca roku kalendarzowego , w którym zgodnie z prawem budowlanym uzyskano pozwolenie na budowę , nadbudowę, lub rozbudowę budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowanie) budynku niemieszkalnego , jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, i zostało potwierdzone określonym w przepisach prawa budowlanego pozwoleniem na użytkowanie budynku mieszkalnego, a w razie braku obowiązku jego uzyskania - zawiadomieniem o zakończeniu budowy takiego budynku,

5)do zeznania, o którym mowa w art. 45 ustawy, składanego za rok, w którym po raz pierwszy dokonuje się odliczenia, o którym mowa w ust. 1, podatnik dołączy oświadczenie, według określonego wzoru, o wysokości wszystkich poniesionych wydatków związanych z daną inwestycją, w tym o wysokości wydatków udokumentowanych fakturami wystawionymi przez podatników podatku od towarów i usług nie korzystających ze zwolnienia od tego podatku,

6)odsetki, o których mowa w ust. 1

a) zostały faktycznie zapłacone, a ich wysokość i termin zapłaty są udokumentowane dowodem wystawionym przez podmiot wymieniony w pkt 2,

b) nie zostały faktycznie zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, chyba że zwrócone odsetki zwiększały podstawę obliczenia podatku,

c) nie zostały odliczone od przychodów na podstawie art. 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym.,

7)podatnik lub jego małżonek nie korzystał lub nie korzysta z odliczenia od dochodu (przychodu) lub podatku wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe,

W świetle ust.4 art.26b ustawy odliczenie, o którym mowa w ust.1 obejmuje wyłącznie odsetki:

1) naliczone za okres począwszy od dnia 1 stycznia 2002r. z zastrzeżeniem ust.5 i zapłacone od tego dnia,

2) od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty stanowiącej iloczyn 70m2 powierzchni użytkowej i wskaźnika przeliczeniowego 1m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, ustalonego do celów obliczania premii gwarancyjnej od wkładów na oszczędnościowych książeczkach mieszkaniowych za III kwartał roku poprzedzającego rok podatkowy, określonej na rok zakończenia inwestycji, z zastrzeżeniem ust.10 - to jest kwoty 189.000zł.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006roku o zmianie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U.nr 217,poz.1588), która weszła w życie od 01.01.2007r. zostały uchylone w/w przepisy art.26b.

Przepis art.9 ust.1 ustawy nowelizującej stanowi, że podatnikowi, któremu w latach 2002-2006 został udzielony kredyt(pożyczka), o którym mowa w art.26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2007roku, przysługuje na zasadach określonych w tej ustawie prawo do odliczenia wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu(pożyczki), do upływu spłaty określonego w umowie o kredyt(pożyczkę) zawartej przed dniem 1 stycznia 2007roku, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027roku.

W związku z powyższym - zdaniem tut.organu podatkowego- podpisując w grudniu 2006roku umowę o kredyt hipoteczny na budowę budynku mieszkalnego Wnioskujący nabył prawo do odliczenia od dochodu wydatków na spłatę odsetek od tego kredytu, o ile spełnia wszystkie warunki, o których mowa w art.26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych(w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2006r.) oraz na warunkach wynikających z tego przepisu, ale od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000zł., ponieważ zarówno przepis art.26b obowiązujący do 31 grudnia 2006r. jak i przepis art.9 ust.1 ustawy nowelizującej odnoszą się do ?kredytu udzielonego podatnikowi?. Zatem pod tym pojęciem należy rozumieć zawarcie umowy o kredyt, a nie datę wypłaty kredytu.

Reasumując, stanowisko wnioskodawcy w sprawie skorzystania z ulgi podatkowej z tytułu odliczenia spłaconych odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na budowę domu , należy uznać za prawidłowe w części podpisania umowy o kredyt hipoteczny w 2006r., a uruchomienia tego kredytu w transzach w 2007r., nieprawidłowe jest natomiast w części skorzystania z ulgi odsetkowej od całej kwoty 220.000zł., ale tylko od tej części kredytu, która nie przekracza kwoty 189.000zł.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika