Czy świadczenia rzeczowe otrzymywane w związku z pełnieniem nadterminowej służby wojskowej są zwolnione (...)

Czy świadczenia rzeczowe otrzymywane w związku z pełnieniem nadterminowej służby wojskowej są zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w Wojskowym Ośrodku pełnią służbę żołnierze służby nadterminowej, którym wypłacane są świadczenia podlegające opodatkowaniu. Jednocześnie żołnierze ci otrzymują świadczenia rzeczowe: wyżywienie w dniach wykonywania obowiązków służbowych, równoważnik w zamian za niewydane w naturze przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji oporządzenia oraz świadczenia w postaci nieodpłatnego zakwaterowania. Państwa zdaniem wymienione świadczenia korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych, gdyż wynikają z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolna od podatku jest wartość świadczeń rzeczowych i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. Ustawą z dnia 18 listopada 2004r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie innych ustaw (Dz. U. z 2004r. Nr 263, poz. 2619) z dniem 1 stycznia 2005r. dodano w art. 21 ust. 1 pkt 11a, który stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, wynikające z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby, przysługujące osobom pozostającym w stosunku służbowym, przyznane na podstawie odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw.Zgodnie z art. 59 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 21 listopada 1967r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004r. Nr 241, poz. 2416 z późn. zm.), żołnierzami w czynnej służbie wojskowej są między innymi osoby odbywające nadterminową zasadniczą służbę wojskową.

Porady prawne

W myśl art. 68 ust. 1a ww. ustawy żołnierze w czynnej służbie wojskowej otrzymują bezpłatne wyżywienie lub równoważnik pieniężny za to wyżywienie oraz umundurowanie i wyekwipowanie wojskowe w naturze lub równoważnik pieniężny. Ponadto zgodnie z art. 6 i 7 ustawy z dnia 22.06.1995r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej (Dz. U. z 1995r. Nr 86, poz. 433 z późn. zm.), żołnierzom pełniącym nadterminową zasadniczą służbę wojskową przysługuje uprawnienie do nieodpłatnego zakwaterowania we wspólnych kwaterach.Zgodnie z §1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 maja 2003r. w sprawie przypadków, zasad i norm otrzymywania przez żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową równoważnika pieniężnego w zamian za przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji oporządzenia (Dz. U. z 2003r. Nr 97, poz. 883), żołnierze otrzymują równoważnik w zamian za niewydane w naturze przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji oporządzenia. Szczegółowe zasady oraz normy bezpłatnego wyżywienia reguluje rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 26 marca 2003r. w sprawie wyżywienia żołnierzy odbywających czynną służbę wojskową (Dz. U. z 2003r. Nr 62, poz. 565). Z przepisów §1 ww. rozporządzenia wynika, że określa ono przypadki oraz zasady i normy, według których żołnierze odbywający czynną służbę wojskową w ramach powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej otrzymują bezpłatne wyżywienie lub równoważnik pieniężny. Z analizy przepisów zawartych w przedmiotowym rozporządzeniu wynika, że nie wszystkie normy wyżywienia zawarte w rozporządzeniu wynikają z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Będą to przykładowo świadczenia określone w §17 rozporządzenia przysługujące żołnierzom m.in. w dniach wykonywania obowiązków służbowych w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura spowodowana warunkami techniczno-technologicznymi i lokalowymi oraz atmosferycznymi przekracza 28°C, z także na otwartej przestrzeni przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C, czy też wyżywienie wg dodatkowej normy przysługujące żołnierzom wchodzącym w skład załóg okrętów wojennych, żołnierzom pełniącym dobowe służby dyżurowe, odbywającym intensywne szkolenie wojskowe itp.

Z powołanego przepisu art. 21 ust. 1 pkt 11a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że aby przedmiotowe zwolnienie mogło zostać zastosowane muszą być spełnione łącznie następujące warunki:świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty przysługujące w zamian za te świadczenia muszą wynikać z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym ze względu na szczególne warunki i charakter pełnionej służby,muszą one przysługiwać osobom pozostającym w stosunku służbowym,zasady przyznawania świadczeń lub ekwiwalentów muszą wynikać z przepisów ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie ustaw.Przepisy cytowanych wyżej rozporządzeń i ustawy zawierają normy prawne o charakterze ogólnym odnoszącym się do świadczeń przysługujących całej kategorii żołnierzy odbywających czynną służbę, w tym żołnierzom służby nadterminowej.

Świadczenia te są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnośnie niezawodowej służby wojskowej lub jej form równorzędnych, z wyjątkiem służby okresowej lub nadterminowej.Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że wartość otrzymanych świadczeń przez żołnierza służby nadterminowej na podstawie ww. ustawy i rozporządzeń, będzie korzystała ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11a tylko wówczas, gdy świadczenie to wynika z zasad bezpieczeństwa i higieny pracy związanych ze szczególnymi warunkami i charakterem pełnionej służby. W przeciwnym wypadku wartość wymienionego świadczenia stanowi dla żołnierza przychód, o którym mowa w art. 12 ust.1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym stanie faktycznym i prawnym należało orzec jak w sentencji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika