czy przemieszczenie mienia z zagranicy do Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

czy przemieszczenie mienia z zagranicy do Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (j. t. Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 z późn. zm.), w związku z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy ? Ordynacja podatkowa oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 217, poz. 1590), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 15.05.2007r., uzupełnionego pismem z dnia 18.06.2007r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku stwierdza, że przedstawione stanowisko w zakresie podatku od spadków i darowizn (j.t. Dz.U. r.142 z 2004r., poz.1514 z późn. zm.) jest prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Wnioskiem z dnia 15.05.2007r. uzupełnionym dnia 18.06.2007r. zwróciła się Pani do tutejszego organu podatkowego z zapytaniem, czy w świetle przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn przemieszczenie mienia z zagranicy do Polski podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pani od 1999 roku żoną cudzoziemca, który w dniu 31.01.2007r. otrzymał zezwolenie na pobyt stały na 10 lat i postanowił o przemieszczeniu swojego majątku do Polski. Majątek ten pochodził ze sprzedaży przez ojca męża, własnego domu w Moskwie i dokonaniu podziału uzyskanej kwoty między dzieci. Pierwsza transza pieniędzy została przesłana na Pani konto w dniu 1.12.2006r., a druga w dniu 10.05.2007r.

Zdaniem Pani przekazanie przez teścia środków pieniężnych stanowiących własność męża w chwili przelewu na Pani konto, ale na rzecz syna powinno być traktowane jako przeniesienie mienia i korzysta ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983r. o podatku od spadków i darowizn ( j. t. Dz.U z 2004r. Nr 142, poz.1514 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:1) spadku,2) darowizny,3) zasiedzenia,4) nieodpłatnego zniesienia współwłasności,5) zachowku, jeżeli uprawniony nie uzyskał go w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny lub w postaci powołania do spadku albo w postaci zapisu

Podatkowi podlega również nabycie praw do wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładcy na wypadek jego śmierci oraz nabycie jednostek uczestnictwa na podstawie dyspozycji uczestnika funduszu inwestycyjnego otwartego albo specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na wypadek jego śmierci.

W świetle powyższych przepisów przeniesienie mienia z jednego miejsca zamieszkania do innego miejsca zamieszkania nie skutkuje przeniesieniem prawa własności do rzeczy oraz nie można ustalić przysporzenia majątkowego istotnego z punktu widzenia stosowania art.6 ustawy o podatku od spadków i darowizn z którego wynika, że obowiązek podatkowy powstaje ? przy nabyciu w drodze darowizny ? z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego , a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy ? z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia.

W tym stanie faktycznym i prawnym należało orzec jak w sentencji.

Udzielona interpretacja dotyczy stanu faktycznego opisanego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.

Zgodnie z art.14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja naczelnika urzędu skarbowego co do zakresu i zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy.

Zgodnie z art.14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla Wnioskodawcy i może być zmieniona lub uchylona w drodze decyzji zgodnie z przepisami ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika