dotyczy; opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia nieruchomości zakupionej na zasadzie wsólności (...)

dotyczy; opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia nieruchomości zakupionej na zasadzie wsólności majątkowej.

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U.z 2005 r Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z wystąpieniem z dnia 11 września 2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług dotyczących opodatkowania zbycia nieruchomości zakupionej na zasadzie wspólności majątkowej - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.

Z analizy danych będących w posiadaniu urzędu oraz z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jesteście Państwo współwłaścicielami, położonej na terenie gminy XX, niezabudowanej nieruchomości gruntowej. Ponadto jeden z małżonków jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej - pośrednictwo w obrocie nieruchomościami, drugi z małżonków nie prowadzi działalności gospodarczej, prowadzi natomiast działy specjalne produkcji rolnej zwolnione z podatku VAT. W związku powyższym wątpliwość budzi kwestia czy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż nabytej, na cele prywatne, niezabudowanej nieruchomości gruntowej.

Porady prawne

Strona stoi na stanowisku, że sprzedaż działki nabytej nie w celach handlowych nie powinna podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Podatnikami podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 15 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców oraz usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w kolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Jak wspomniano powyżej niezbędnym do uznania dostawy towarów za działalność gospodarczą jest, aby w momencie jej dokonania podatnik miał zamiar dokonywać czynności wielokrotnie, a wykorzystywane przy niej towary, nabyte zostały w celu dalszego zbycia.

Jednocześnie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 zwolniono od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Oznacza to, że zwolnione zostały z opodatkowania podatkiem od towarów i usług grunty rolne, leśne, pod stawami oraz inne niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Jako tereny przeznaczone pod zabudowę należy rozumieć grunty, które zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego w chwili sprzedaży mają status terenu pod zabudowę.

W świetle powyższego, jeżeli osoba fizyczna dokona sprzedaży działki budowlanej ze swojego majątku osobistego w warunkach wskazujących, że czynność ta nie ma charakteru zorganizowanego i nie będzie kontynuowana, a przedmiotowa działka nie została nabyta tylko i wyłącznie w celu jej dalszej odsprzedaży, czynność ta nie będzie uznana za element prowadzonej działalności gospodarczej. W przedstawionym stanie faktycznym czynność sprzedaży niezabudowanej działki gruntowej przez Wnioskodawców nie wskazuje jeszcze na zamiar dokonywania jej w sposób częstotliwy w związku z czym uznać należy, iż przedmiotowa dostawa nie będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Jeżeli jednak sprzedaż nabierze charakteru częstotliwego to będzie działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że niniejsza interpretacja obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna ze stanem obowiązującym w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Organ podatkowy nie ma obowiązku informowania Podatnika o takiej zmianie.

Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia - art. 14b § 2 cytowanej ustawy.

Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Otwocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika