Gmina Miasto XX reprezentowana przez Prezydenta Miasta XX zwróciła się z zapytaniem, czy zbycie prawa (...)

Gmina Miasto XX reprezentowana przez Prezydenta Miasta XX zwróciła się z zapytaniem, czy zbycie prawa własności do nieruchomosci gruntowej zabudowanej uzywanym budynkiem wielomieszkaniowym, zwolnione jest od podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 216 oraz art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa / Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. /, po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 2 marca 2006r. o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku stwierdza, że stanowisko Gminy Miasto XX jest prawidłowe.

Pismem z dnia 2 marca 2006r. Gmina Miasto XX reprezentowana przez Prezydenta Miasta XX zwróciła się z zapytaniem, czy zbycie prawa własności do nieruchomości gruntowej zabudowanej używanym budynkiem wielomieszkaniowym, zwolnione jest od podatku od towarów i usług.

Porady prawne

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Gmina XX przeznaczyła do sprzedaży nieruchomość gruntową położoną w miejscowości ZZ, składającą się z dz. ew. nr 00 i 001 z obr. 5 o łącznej powierzchni 936 m2 zabudowaną używanym budynkiem wielomieszkaniowym, którego budowę ukończono w 1990r. Budynek usytuowany na przedmiotowej nieruchomości wybudowany został ze środków Ministerstwa Obrony Narodowej. Nabywcą nieruchomości będzie Skarb Państwa reprezentowany przez Wojskową Agencję Mieszkaniową, który na podstawie przepisu art. 46 § 1 oraz art. 47 § 1 i § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeksu cywilnego, w następstwie zawarcia umowy przenoszącej prawo własności nieruchomości gruntowej zabudowanej, stanie się właścicielem gruntu wraz z budynkiem na tym gruncie wzniesionym. W ramach kompensaty poniesionych na wybudowanie budynku nakładów, w cenie zbycia prawa własności, nie zostanie uwzględniona wartość budynku.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku informuje, że w myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. / Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. / opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej 'podatkiem', podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, na mocy art. 7 ust. 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarem w rozumieniu art. 2 pkt 6 cyt. ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Wobec powyższego, obrót nieruchomościami gruntowymi jest traktowany jako odpłatna dostawa towarów i, co do zasady, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W przypadku, gdy przedmiotem dostawy są budynki lub budowle trwale z gruntem związane albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu - art. 29 ust. 5 ustawy VAT.

A zatem, o stawce obowiązującej przy sprzedaży gruntu, na którym posadowiony jest, trwale z tym gruntem związany, budynek lub budowla, decyduje charakter tegoż obiektu budowlanego oraz zasady jego opodatkowania, ponieważ w takim przypadku wartość gruntu stanowi składnik podstawy opodatkowania budynku lub budowli. Sprzedaż gruntu w takim przypadku nie ma charakteru samodzielnego, lecz związana jest z obiektem, który z tym gruntem jest trwale związany. W sytuacji, gdy sprzedaż budynków trwale związanych z gruntem będzie zwolniona od podatku VAT, wówczas sprzedaż tego gruntu będzie korzystać również ze zwolnienia.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. / Dz. U. nr 54, poz. 535 z późn. zm. / zwalnia się z podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. W myśl art. 43 ust. 2 ww. ustawy przez towary używane rozumie się budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat oraz pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku. Stosownie do art. 43 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia, o którym mowa powyżej, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik:1. miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków;2. użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych. Powyższe zasady obowiązują w przypadku, gdy dostawie podlegają grunty objęte prawem własności.

W związku ze złożonym zapytaniem, a obowiązkiem wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego, pismem uzupełniającym z dnia 20 kwietnia 2006r. Gmina Miasto XX reprezentowana przez Prezydenta Miasta dokonała wyjaśnień, iż właścicielem nieruchomości, która składa się z działki ewidencyjnej nr 001 obr. 5 ( dawny nr 00/69 obr. 30 ) o powierzchni 658 m2 powstałej w wyniku podziału działki ew. nr 00/00 obr. 30 oraz działki ewidencyjnej nr 00 obr. 5 (dawny nr 01/01 obr. 30 ) o powierzchni 278 m2 jest Gmina XX, a prawo własności do ww. nieruchomości ujawnia przedłożony wraz z pismem odpis zwykły z księgi wieczystej, stan z dnia 25.04.2006r. Według wyjaśnień zawartych w piśmie z dnia 20.04.2006r. przedmiotowa nieruchomość nie była objęta umową wieczystego użytkowania, najmu ani dzierżawy, a dokonującemu ich dostawy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.Z przepisu cytowanego art. 43 ust. 2 ww. ustawy o VAT, budynek ten można uznać za towar używany.

Odnosząc się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego, w myśl art. 46 § 1, nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności. Przepis art. 47 § 1 i § 2 Kodeksu cywilnego stanowi natomiast, iż część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności oraz innych praw rzeczowych i jest nią wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania - art. 48 Kodeksu cywilnego. W związku z faktem, iż część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności, to wskutek tego własność rzeczy rozciąga się automatycznie na przedmiot, który stał się częścią składową tej rzeczy. Z cytowanego wyżej przepisu art. 48 Kodeksu cywilnego wynika, że to co zostało połączone z gruntem dzieli los prawny gruntu, czyli właściciel gruntu jest właścicielem wszystkiego, co jest trwale z gruntem związane. Biorąc pod uwagę przywołane przepisy oraz oceniając stan faktyczny, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Otwocku stwierdza, iż na postawie art. 43 ust.1 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy VAT zastosowanie zwolnienia od podatku od towarów i usług w przypadku sprzedaży ww. zabudowanej nieruchomości gruntowej jest zasadne, a stanowisko reprezentowane przez Gminę w piśmie z dnia 2 marca 2006r. jest prawidłowe. W podsumowaniu tutejszy organ uprzejmie informuje, że powyższa interpretacja udzielana jest jedynie w opisanym przez Podatnika stanie faktycznym, w oparciu o przepisy prawa podatkowego obowiązujące w dacie zaistnienia tego zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika