W pytaniu zawartym we wniosku Urząd Gminy wnosi o rozstrzygnięcie kwestii czy w związku z podjętą (...)

W pytaniu zawartym we wniosku Urząd Gminy wnosi o rozstrzygnięcie kwestii czy w związku z podjętą uchwałą w dniu 8 stycznia 2007 r przez Naczelny Sąd Administracyjny sygn. Akt I FPS 1/06 , istnieje obowiązek podatkowy z tytułu opłat za użytkowanie wieczyste w przypadku nieruchomości oddanych w użytkowanie wieczyste przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r jak również po tym dniu. W ocenie Gminy opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów , ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast opłaty z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wnioskiem z dnia 24.01.2007 r ( data wpływu do Urzędu Skarbowego 22.02.2007 r ) Urząd Miasta i Gminy w Konstancinie Jeziornej zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego .

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje :Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju . W myśl art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów , o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 , rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel , (......) .

Porady prawne

W wyniku ustanowienia prawa użytkowania wieczystego dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz użytkownika wieczystego , co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel . Znajduje to wyraz zarówno w swobodzie korzystania z gruntu i czerpania z niego pożytków w sposób taki jak w przypadku właściciela tego gruntu , jak również w możliwości przeniesienia takiego władztwa na inny podmiot , tak jak ma to miejsce w przypadku dokonywania sprzedaży gruntu przez właściciela . Zatem ustanowienie użytkowania wieczystego gruntu jako czynność wymieniona w art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy , co do zasady podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , dotyczy to jednak użytkowania wieczystego ustanowionego po wejściu w życie w/w ustawy o podatku od towarów i usług .

Jednocześnie , w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe , działając na podstawie art 14 § 1 pkt. 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 27.03.2007 r Nr PT10-812-167/2007/MR429 Minister Finansów poinformował , iż w interpretacjach dotyczących opodatkowania podatkiem od towarów i usług opłat z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego przed 1 maja 2004 r wydawanych przez organy podatkowe , należy zastosować się do wykładni zawartej w uchwale NSA z dnia 8 stycznia 2007 r sygn. akt I FPS 1/06 . Zgodnie z w/w uchwałą NSA , opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów , ustanowionego przed dniem 1 maja 2004 r , gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług , po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) ani nie zawiera w sobie podatku , ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.

Tutejszy organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania. Jednocześnie tut. organ podatkowy nie będzie informował o zmianie przepisów będących przedmiotem niniejszej interpretacji.


Referencje I FPS 1/06, uchwała składu 7 sędziów NSA

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika