Wnioskiem z dnia 17.05.2006 r Spółdzielnia Budowlano - Mieszkaniowa x zwana dalej Spółdzielnią (...)

Wnioskiem z dnia 17.05.2006 r Spółdzielnia Budowlano - Mieszkaniowa x zwana dalej Spółdzielnią zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług bezpłatnej dostawy gruntu niezabudowanego o pow. ok 46-78m2 służącego jako wjazd do garażu w przypadku przeniesienia na rzecz członków spółdzielni odrębnej własności lokalu mieszkalnego usytuowanego na przylegających działkach gruntu będących w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni . Ze stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wynika , iż: Spółdzielnia przenosi na rzecz członków spółdzielni odrębną własność lokali mieszkalnych usytuowanych na działkach gruntu będących w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni o wielkości ok. 184-194 m2.Do tych działek przylegają niezabudowane działki o pow. ok.46-78m2 również będące w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni , a służące wyłącznie właścicielowi sąsiedniej działki jako wjazdy garażowe . Działki te mają założoną odrębną księgę wieczystą . W piśmie Spółdzielnia pyta , czy w przedstawionym stanie faktycznym bezpłatna dostawa gruntu niezabudowanego o pow. ok. 46 -78 m2 przeznaczonego do wyłącznego korzystania przez właściciela budynku sąsiadującej nieruchomości zabudowanej jest zwolniona od podatku, przy czym zdaniem Spółdzielni wymieniona czynność korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług .

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;2)eksport towarów ;3)import towarów ;4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem;5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów .

Stosownie do przepisu art. 8 ust. ust. 1 pkt. 1 ustawy przez świadczenie usług , o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 1 , rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej , osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej , które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 , w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych , bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej .

Porady prawne

W przedstawionym w piśmie stanie faktycznym Spółdzielnia przekazuje swoim członkom bezpłatnie prawo użytkowania wieczystego działek gruntu o pow. ok.46-78m2 . Prawo użytkowania wieczystego gruntu jest innym niż własność prawem rzeczowym oraz wartością niematerialną i prawną , jest świadczeniem usług w rozumieniu cytowanego wyżej przepisu art. 8 ust. 1 pkt. 1 ustawy. Zatem przekazując bezpłatnie prawo użytkowania wieczystego przedmiotowych działek Spółdzielnia świadczy nieodpłatną usługę na rzecz swoich członków.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników , w tym byłych pracowników , wspólników , udziałowców , akcjonariuszy , członków spółdzielni i ich domowników , członków organów stanowiących osób prawnych , członków stowarzyszenia , oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług , jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa , a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami , w całości lub w części , traktuje się jak odpłatne świadczenie usług

Mając na uwadze powyższe unormowania oraz fakt , iż Spółdzielni nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu w 1989 r prawa użytkowania wieczystego przedmiotowych działek , tutejszy organ podatkowy stwierdza , iż przekazując nieodpłatnie swoim członkom prawo użytkowania wieczystego tych działek Spółdzielnia wykonuje czynność niewymienioną w art. 5 ustawy i tym samym niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika