Wnioskiem z dnia 11.04.2007r zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o (...)

Wnioskiem z dnia 11.04.2007r zwrócił się Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w kwestii dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży działek budowlanych w następującym stanie faktycznym :Jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej , jest Pan właścicielem nieruchomości gruntowej o pow. 2,17ha , położonej w gminie L . Nieruchomość stanowiącą grunt rolny otrzymał Pan w spadku po swoich rodzicach w 1985r. Kilka lat temu grunt został odrolniony i na podstawie podziału geodezyjnego powstały działki budowlane o pow. 1000m2. W 2005 r sprzedał Pan jedną działkę , obecnie zamierza Pan sprzedać dwie kolejne działki . W piśmie pyta Pan , czy w przedstawionym stanie faktycznym sprzedaż w/w działek podlega opodatkowaniu podatkiem podatkiem od towarów i usług ?. Według Pana opinii sprzedaż w/w działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , gdyż nie prowadzi Pan działalności gospodarczej , nie handluje Pan i nie zamierza handlować działkami. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży działek zamierza Pan przeznaczyć na pomoc dzieciom w zakupie mieszkań oraz na własne bieżące potrzeby ( np. Leki ) .

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 2 pkt. 6 tej ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome , jak również wszelkie postacie energii , budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.

Art. 15 ust.1 i ust. 2 ustawy stanowi , iż podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne , wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2 ,bez względu ma cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów , handlowców lub usługodawców , w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników , a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas , gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Powyższe oznacza , iż o statusie podatnika wykonującego samodzielnie działalność gospodarczą decyduje częstotliwość wykonywania czynności . Przy czym ustawa nie precyzuje , co oznacza zwrot ? zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy? . Słownik języka polskiego pod pojęciem ?częstotliwość? nakazuje rozumieć częste występowanie , powtarzanie się jakiejś czynności , zjawiska , pod pojęciem zaś ? zamiar ? nakazuje rozumieć , to co ktoś zamierza , projekt , plan , intencja zrealizowania czegoś . Wykonanie czynności spełniających w/w warunki należy samoistnie traktować jako działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy . Aby stać się podatnikiem wystarczy wykonać czynności jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy . Należy zauważyć , iż dla rozstrzygnięcia wystarczającym jest istotne istnienie okoliczności , które wskazywałyby na zamiar ich wykonywania w sposób częstotliwy. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika , iż zamiar wykonywania tych czynności w sposób częstotliwy istnieje - planowana sprzedaż dwóch działek będzie kolejną transakcją dostawy gruntu budowlanego i jako czynność wykonywana w sposób częstotliwy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zgodnie bowiem z przepisem art. 113 ust.13 pkt.1 lit.d w/w ustawy zwolnień , o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się do dostawy terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę . Przy sprzedaży gruntu przeznaczonego pod zabudowę ma zastosowanie stawka podatku określona w art. 41 ust. 1 ustawy tj. 22% .

Porady prawne

Mając na uwadze powyższe , Naczelnik Urzędu Skarbowego postanowił jak w sentencji. Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje , iż nie ocenia załączonych do wniosku dokumentów ( postanowienie w sprawie nabycia spadku , zaświadczenie ) Tutejszy organ podatkowy informuje , iż przedmiotowa interpretacja ma zastosowanie wyłącznie do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i została wydana według stanu prawnego obowiązującego na dzień jej wydania.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika