Czy Spółka zachowa prawo do odliczenia od podatku należnego nadwyżki podatku naliczonego wykazanej (...)

Czy Spółka zachowa prawo do odliczenia od podatku należnego nadwyżki podatku naliczonego wykazanej do przeniesienia w deklaracji VAT-7 przedsiębiorstwa osoby fizycznej wniesionego do tej Spółki ?

Wnioskiem z dnia 20.12.2006 r Spółka Jawna X zwróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Piasecznie z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji dotyczącej prawa do odliczenia nadwyżki podatku naliczonego wykazanej w deklaracji VAT-7 przedsiębiorstwa osoby fizycznej wniesionego do Spółki aportem.

Zdaniem Spółki na mocy przepisu art. 93a § 2 pkt. 2 w/w ustawy Ordynacja podatkowa przysluguje jej prawo do odliczenia od swojego podatku należnego nadwyzki podatku naliczonego nad naleznym , wykazanego w deklaracji VAT-7 przedsiębiorstwa osoby fizycznej wniesionego do tej Spółki .

Porady prawne

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie zauważa co następuje :
Zgodnie z przepisem art. 93a § 2 pkt. w/w ustawy Ordynacja podatkowa , do spółki nie mającej osobowości prawnej , do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa , stosuje sie odpowiednio przepis art. 93a § 1 ustawy , co oznacza , że spólka taka wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształconej osoby .

Generalne zasady odliczania podatku naliczonego wiążą prawo do takiego odliczania ściśle z osobą podatnika . Odliczyć podatek naliczony wynikający z faktury zakupu może tylko zarejestrowany podatnik podatku od towqarów i usług . Ponieważ Ordynacja podatkowa w przypadku sukcesji, o której mowa w art. 93a § 2 pkt. 2 nie zawiera żadnych dodatkowych zastrzeżeń , można stwierdzić jednoznacznie , że przedmiotem sukcesji będzie prawo do odliczenia podatku naliczonego , jakie przysługiwało osobie fizycznej w związku z prowadzonym przez nią przedsiębiorstwem . Brak ograniczeń w sukcesji praw i obowiązków powoduje , iz sukcesji tej podlega również prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur zakupu wystawionych jeszcze przed wniesieniem przedsiębiorstwa w postaci aportu do spółki osobowej .

W sytuacji , gdy podatnik - osoba fizyczna wykazał w ostatniej deklaracji VAT-7 składanej przed wniesieniem przedsiębiorstwa do spółki osobowej podatek naliczony jako kwotę do przeniesienia na następny okres rozliczeniowy spółka , do której osoba fizyczna wniosła przedsiębiorstwo będzie mogła rozliczyć kwotę nadwyżki podatku naliczonego nad należnym .Wobec powyższego stanowisko Spółki w sprawie należy uznać za prawidlowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika