Czy dieta z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w ramach jednoosobowego podmiotu świadczącego (...)

Czy dieta z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w ramach jednoosobowego podmiotu świadczącego usługi na rzecz jednego podmiotu, stanowić może koszt uzyskania przychodu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a§1-4 w związku z art.216§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa t. j. /Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm./ postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia ...(data wpływu do tut. Urzędu ...) o udzielenie interpretacji odnośnie zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu diet z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w ramach jednoosobowego podmiotu świadczącego usługi na rzecz jednego podmiotu jako nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą sklasyfikowaną pod numerem PKD 7450 B jako działalność jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu. W ramach tej działalności podatnik świadczy usługi kierowcy, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami, nie posiada przy tym własnego samochodu.

Przedmiot interpretacji: Podatnik prosi o urzędową interpretację przepisów podatkowych, czy dieta z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej w ramach jednoosobowego podmiotu świadczącego usługi na rzecz jednego podmiotu, stanowić może koszt uzyskania przychodu.

Stanowisko Wnioskodawcy: Podatnik uważa, że ma prawo do odliczania diet.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Możliwość zaliczenia wartości diet do kosztów firmy wynika z art. 23 ust.1 pkt. 52 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Zgodnie z tym artykułem, do kosztów uzyskania nie zalicza się wartości diet z tyt. podróży służbowych osób prowadzących działalność gospodarczą i osób z nimi współpracujących - w części przekraczającej wysokość diet przysługujących pracownikom, określoną w odrębnych przepisach wydanych przez Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Jak stanowi art. 77 par. 1 kodeksu pracy, podróż służbowa to 'wykonywanie na polecenie pracodawcy zadań służbowych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy. 'W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą podróżą służbową jest ich wyjazd związany z tą działalnością poza stałe miejsce jej prowadzenia. W przypadku działalności, którą Pan prowadzi (świadczenie usług transportowych), gdy nie ma możliwości wskazania stałego miejsca jej prowadzenia, trudno mówić, iż realizacja zleceń (umów) - tzn. stałe wyjazdy poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do działalności gospodarczej, wiążą się z odbyciem podróży służbowej. Nie jest bowiem wykluczona możliwość zaliczenia do kosztów określonej kwoty diety z tyt. podróży służbowej związanej z załatwieniem własnej sprawy służbowej podmiotu gospodarczego, jednak za taką nie można uznać usługi wykonanej na zlecenie konkretnego klienta w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Brak jest uzasadnienia do przyjęcia, iż wykonywanie przez osoby prowadzące działalność w zakresie świadczenia usług transportowych zadań poza miejscowością podaną w zgłoszeniu o dokonanie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej wiąże się z odbyciem podróży służbowej - w konsekwencji powyższego nie przysługuje Panu prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodu diet z tytułu podróży służbowej. Tym niemniej możliwym jest zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych podczas wyjazdów związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej przez podatnika świadczącego usługi w zakresie kierowcy na zasadach ogólnych przewidzianych przepisami art.22 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (np. rachunki za pobyt w hotelu, opłaty za przejazd płatną autostradą).Warunkiem koniecznym jest jednak, aby wydatek poniesiony był w ramach prowadzonej działalności i w celu uzyskania przychodu. Poniesiony wydatek powinien być także prawidłowo udokumentowany.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 p k t 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika