Czy mężowi we wspólnym zeznaniu rocznym przysługuje odliczenie z tytułu ulgi rehabilitacyjnej w (...)

Czy mężowi we wspólnym zeznaniu rocznym przysługuje odliczenie z tytułu ulgi rehabilitacyjnej w związku z poniesionymi wydatkami na cele rehabilitacyjne?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art.14a§1-4 w związku z art.216§1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa t.j. /Dz. U. z 2005r. Nr 8,poz.60/ postanawia wydać pisemną interpretację ,co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia...r. uzupełnionym w dniu...r. o udzielenie interpretacji odnośnie odliczenia we wspólnym zeznaniu małżonków wydatków na cele rehabilitacyjne jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatnik jest po bardzo ciężkim wypadku (samochód potrącił go na pasach). Na skutek wypadku cierpi na bezwład prawej strony i miażdżycę tętniczą w kończynach dolnych. Ma orzeczoną pierwszą grupę inwalidzką. Niepełnosprawność ma charakter trwały i orzeczenie o stopniu niepełnosprawności zostało wydane na stałe. Zamierza skorzystać z odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na zakup pościeli(kołdry, poduszki, materaca zdrowotnego) z gorczycą , przeciw odleżynom i masującej całe ciało oraz maty do hydromasażu wodnego i masażu do nóg. Urządzenia są niezbędne w rehabilitacji, ułatwiają czynności życiowe oraz pomagają uśmierzyć ból towarzyszący schorzeniom.

Przedmiot interpretacji: W świetle powyższych faktów małżonka podatnika prosi o wyjaśnienie, czy mężowi we wspólnym zeznaniu rocznym przysługuje odliczenie z tytułu ulgi rehabilitacyjnej w związku z poniesionymi wydatkami na cele rehabilitacyjne?

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawczyni, uważa iż, mąż w/w wydatki może odliczyć od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej we wspólnym zeznaniu rocznym, z uwagi na to, iż posiada wydane na stałe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, która ma charakter trwały.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy: Stosownie do postanowień art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28-30 oraz art. 30a-30c, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 4, 4a-4e, ust. 6 lub art. 24b ust. 1 i 2 lub art. 25, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. W myśl art. 26 ust. 7a pkt 3 w/w ustawy, za wydatki o których mowa w ust. 1 pkt 6, uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

W świetle powyższego należy stwierdzić, iż zakup pościeli rehabilitacyjnej oraz maty do hydromasażu nie mieści się w dyspozycji w/w przepisu, gdyż nie są one sprzętem, urządzeniem, czy narzędziem technicznym niezbędnym w rehabilitacji, bądź ułatwiającym wykonywanie czynności życiowych. A zatem, w opisanym stanie faktycznym nie przysługuje mężowi podatniczki uprawnienie do odliczenia we wspólnym zeznaniu rocznym w ramach ulgi na cele rehabilitacyjne poniesionych wydatków na zakup pościeli rehabilitacyjnej oraz maty do hydromasażu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika ,wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia , za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika