Jak rozliczyć czynność zabezpieczenia majątkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, (...)

Jak rozliczyć czynność zabezpieczenia majątkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj.: - na jakim formularzu podatkowym ma wykazać ten dochód i kiedy; jaki podatek powinna zapłacić i kiedy; kiedy powstaje obowiązek podatkowy ? w dacie wystawienia faktury, czy terminie płatności; czy może obliczając dochód z tego źródła uwzględnić koszty remontu pałacyku i inne koszty eksploatacji ponoszone w celu utrzymania budynku w niezmienionym stanie technicznym, tak aby wartość zabezpieczenia była prawdziwa.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie rozliczenia dochodu uzyskiwanego w związku z udzieleniem zabezpieczenia na prywatnym majątku, przedstawione we wniosku z dnia 20.09.2006r.(data wpływu do urzędu 26.09.2006r.) uzupełnionym pismami w dniu 07.11.2006r., 22.11.2006r.i 15.12.2006r.,o udzielenie interpretacji, jako: nieprawidłowe w części dotyczącej przychodów i prawidłowe w części dotyczącej kosztów uzyskania przychodów.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

1.Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Podatniczka jest właścicielem nieruchomości, na której znajduje się pałacyk. W chwili obecnej pałacyk stoi pusty i nie jest w nim prowadzona żadna działalność gospodarcza, nie jest też wynajmowany. Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym ? 19%, jest również podatnikiem podatku VAT. Podatniczka rozpoczęła współpracę z firmą, która przewozi towar akcyzowy. Firma ta aby móc przewozić towar akcyzowy potrzebuje zabezpieczenia. Takiego zabezpieczenia może dokonać firma ubezpieczeniowa lub inny podmiot. Podatniczka udzieliła takiego zabezpieczenia nie jako firma, lecz jako osoba prywatna na swoim prywatnym majątku ? pałacyku. Zabezpieczenia udzieliła Podatniczka na podstawie zawartej umowy zlecenia w zakresie ustanowienia hipoteki na majątku, w celu uzyskania zabezpieczeń akcyzowych w związku z przemieszczaniem wyrobów akcyzowych zharmonizowanych. Zgodnie z załączoną do wniosku umową Podatniczka zobowiązuje się do utrzymania w/w hipoteki kaucyjnej na czas niezbędny do korzystania przez Zleceniodawcę z zabezpieczeń akcyzowych. Za utrzymanie hipoteki kaucyjnej Podatniczka otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w kwocie 10.000,00 zł netto. Za udzielenie takiego zabezpieczenia Podatniczka co miesiąc wystawia faktury VAT ze stawką 22%, wpisując jako nazwa usługi: ?zabezpieczenie finansowe na majątku własnym?. Podatniczka podała symbol PKWiU usług wymienionych w wystawianych fakturach ? 65.23.10 ? usługi pośrednictwa finansowego, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Pieniądze za wykonaną usługę Podatniczka otrzymuje w ciągu 14 dni na konto prywatne.

2. Przedmiot interpretacji: W związku z powyższym Podatniczka zwróciła się z zapytaniem jak ma rozliczyć tę czynność w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, tj.: - na jakim formularzu podatkowym ma wykazać ten dochód i kiedy; jaki podatek powinna zapłacić i kiedy; kiedy powstaje obowiązek podatkowy ? w dacie wystawienia faktury, czy terminie płatności; czy może obliczając dochód z tego źródła uwzględnić koszty remontu pałacyku i inne koszty eksploatacji ponoszone w celu utrzymania budynku w niezmienionym stanie technicznym, tak aby wartość zabezpieczenia była prawdziwa.

3. Stanowisko wnioskodawcy: Podatniczka uważa, iż: - nie ma takiego formularza podatkowego, na którym mogłaby pokazać osiągnięty dochód z takiego źródła przychodów w ciągu roku. Dochód ten wykazuje się w zeznaniu rocznym w PIT-37 w pozycji ?inne źródła? i opodatkowuje według skali podatkowej. Obowiązek podatkowy powstaje w terminie płatności. Zaliczki na podatek wpłaca się co miesiąc, a ostatecznego rozliczenia podatku dokonuje się po zakończeniu roku podatkowego. Ustalając dochód z tej usługi uwzględnia się koszty uzyskania przychodu takie, które są konieczne do utrzymania budynku w niezmienionym stanie technicznym, tak aby wartość zabezpieczenia była prawdziwa, mogą to być między innymi: koszty remontów, koszty ogrzewania, koszty energii elektrycznej itp.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: - w zakresie przychodów: Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są nieruchomości lub ich części, w związku z powyższym otrzymywana Przez Panią kwota 10.000,00 zł miesięcznie za utrzymanie nieruchomości w niezmienionym stanie technicznym z tytułu ustanowienia hipoteki kaucyjnej stanowi przychód z nieruchomości i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, tj.: - zgodnie z art. 9 cyt. ustawy, który w ust. 1 stanowi, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Natomiast ust. 2 tego artykułu stanowi, iż dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów, - obowiązek podatkowy z tytułu uzyskania w/w przychodu powstanie w momencie otrzymania lub pozostawienia do dyspozycji podatnika kwot wynikających z faktury (art. 11 cyt. ustawy), - podatek dochodowy, z zastrzeżeniem art. 28-30, art. 30a-30d oraz art. 44 ust. 4, pobiera się od podstawy jego obliczenia według skali podatkowej określonej w art. 27 cyt. ustawy. - od w/w przychodu podatnicy nie mają obowiązku wpłacania w ciągu roku zaliczek na podatek dochodowy. - zgodnie z art. 45 ust. 1 w/w ustawy podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Uwzględniając powyższe zdaniem tut. organu podatkowego osiągnięty przez Panią dochód (strata) winien być wykazany w zeznaniu podatkowym (PIT-36) w wierszu zatytułowanym 'Inne źródła'.

- w zakresie kosztów uzyskania przychodów: Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem jeżeli katalog art. 23 ust. 1 w/w ustawy wśród wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów nie zawiera wydatków, które podatnik ponosi w celu osiągnięcia przychodów, stanowią one koszty uzyskania przychodów. Na podatniku jednakże spoczywa ciężar dowodu w zakresie wykazania związku przyczynowo ? skutkowego pomiędzy kosztami a przychodami.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika