Czy w związku z tym, że wspólnie rozliczają się z podatku dochodowego PIT, mogą również wspólnie (...)

Czy w związku z tym, że wspólnie rozliczają się z podatku dochodowego PIT, mogą również wspólnie rozliczyć podatek od dochodów kapitałowych- tzn. zysk z jednego rachunku pomniejszyć o stratę z drugiego rachunku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawców przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji w zakresie wspólnego rozliczenia dochodów z tytułu sprzedaży akcji, jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawców: Państwo X posiadają rachunki inwestycyjne w Domu Maklerskim. Na jednym z rachunków na koniec roku odnotowana będzie strata, na drugim zysk.

Porady prawne

2. Przedmiot interpretacji: Podatnicy zwrócili się z prośbą o wyjaśnienie, czy w związku z tym, że wspólnie rozliczają się z podatku dochodowego PIT, mogą również wspólnie rozliczyć podatek od dochodów kapitałowych- tzn. zysk z jednego rachunku pomniejszyć o stratę z drugiego rachunku.

3. Stanowisko Wnioskodawców: Zdaniem Podatników wspólne rozliczenie podatku dochodowego PIT jest również podstawą do wspólnego rozliczenia podatku od dochodów kapitałowych.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawców: W myśl przepisów art.10 ust.1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a) ? c) .Zgodnie z art.17 ust.1 pkt 6 cyt. wyżej ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z: a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych, b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art.3 pkt1 lit.b ustawy z dnia 29 lipca 2005 roku o obrocie instrumentami finansowymi. Zgodnie z art.30b ust.1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu ? ustalonego zgodnie z ust.2 tego artykułu. Zgodnie z art. 30b ust.5 w/w ustawy, dochodów, o których mowa w ust.1 artykułu powołanego w zdaniu poprzednim, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 t.j. według skali podatkowej oraz z dochodami z działalności gospodarczej opodatkowanymi 19% podatkiem liniowym określonym w art.30c.Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu rocznym, o którym mowa w art.45 ust.1a pkt1, wykazać dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, w tym również dochody, o których mowa w art.24 ust.14 i dochody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych, a także dochody z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część i obliczyć należny podatek dochodowy.

Zatem, jeżeli sprzedaż akcji nastąpi w 2006 roku, dochód uzyskany z tego tytułu (lub poniesioną stratę) uwzględnia się w odrębnym zeznaniu podatkowym, które należy złożyć po zakończeniu roku podatkowego do dnia 30 kwietnia 2007r. i w tym samym terminie wpłacić obliczony należny podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Stosownie do art.6 ust.1 cyt.wyżej ustawy, małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu od osiąganych przez nich dochodów. Jednak zgodnie z art.6 ust.2 ustawy, małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pomiędzy którymi istnieje wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy, mogą być jednak, z zastrzeżeniem ust.8, na wniosek wyrażony we wspólnym zeznaniu rocznym, z zastrzeżeniem art.6a, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art.9 ust.1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art.26 i art.26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków, z tym, że do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów (przychodów) opodatkowanych w sposób zryczałtowany na zasadach określonych w tej ustawie. W myśl art.9 ust.1a powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art.24 ust.3, art.28-30, art.30a-30c oraz art.44 ust.7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł dochodów.

Zgodnie z art.30b ust.5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodów uzyskanych ze sprzedaży akcji nie łączy się z przychodami z innych źródeł, opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27, a tym samym nie wlicza się ich do przychodów małżonków, którzy złożyli wniosek o wspólne opodatkowanie.

W świetle powyższego, dochodu uzyskanego ze sprzedaży akcji, których posiadaczem był jeden z małżonków nie można wykazać we wspólnym zeznaniu podatkowym i pomniejszyć o stratę wynikającą z rachunku inwestycyjnego drugiego małżonka. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika