Czy wypłata zadatku w 2006 roku zobowiązuje go do rozliczenia tego zadatku w zeznaniu podatkowym za (...)

Czy wypłata zadatku w 2006 roku zobowiązuje go do rozliczenia tego zadatku w zeznaniu podatkowym za 2006 rok ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie opodatkowania otrzymanego w 2006r. zadatku z tytułu przedwstępnej umowy sprzedaży udziałów w spółce, przedstawione we wniosku z dnia 20.03.2007r. (wpływ do Urzędu: dnia 20.03.2007r.) o udzielenie interpretacji jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęW 2006 roku w wyniku prywatyzacji przedsiębiorstwa pracownicy otrzymali nieodpłatnie pakiet udziałów w spółce. Nowy właściciel sprywatyzowanej spółki chce odpłatnie odkupić te udziały. W 2006 roku sporządził z pracownikami umowę przedwstępną sprzedaży udziałów. Oświadczono im wówczas, że podatek dochodowy opłacą dopiero, gdy w 2008r. wspólnicy sporządzą z nimi umowę sprzedaży udziałów (umowy przyrzeczonej). W 2006 roku po sporządzeniu umowy przedwstępnej sprzedaży pracownicy otrzymali wypłatę zadatku.

Przedmiot interpretacjiPodatnik we wspomnianym piśmie z dnia 20.03.2007 r. zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy wypłata zadatku w 2006 roku zobowiązuje go do rozliczenia tego zadatku w zeznaniu podatkowym za 2006 rok ?

Stanowisko WnioskodawcyPodatnik uważa, iż nie powinien płacić podatku dochodowego z tytułu otrzymanego w 2006r. zadatku.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. W świetle powyższego przychód ze zbycia udziałów powstaje w momencie przeniesienia własności tych udziałów. Dopiero osiągnięcie przedmiotowego przychodu wywołuje skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego.

Otrzymany zadatek na poczet przyszłego zbycia udziałów nie wywołuje skutków podatkowych. Kwoty wypłaconej na podstawie umowy przedwstępnej (przekazanej do dyspozycji czasowej) nie można traktować jako przychodu ze zbycia udziałów podlegającego opodatkowaniu. Tym samym, jeżeli w 2006 roku nie doszło do zawarcia umowy przyrzeczonej przenoszącej własność udziałów, na podatniku nie ciąży obowiązek zapłaty podatku wynikający z art. 30b i art. 45 ust. 1a pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za ten rok. Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika