Czy uzyskany przychód z tytułu przekazania mieszkania w drodze umowy dożywocia przed upływem pięciu (...)

Czy uzyskany przychód z tytułu przekazania mieszkania w drodze umowy dożywocia przed upływem pięciu lat od daty nabycia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ogłoszony w Dz. U. Nr 8, póz. 60 z 2005 roku ze zmianami) postanawia wydać Pani X pisemną interpretacje, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oceniając stanowisko Wnioskodawcy w sprawie opodatkowania przychodu uzyskanego z tytułu przekazania mieszkania za dożywocie, przedstawione we wniosku z dnia 01 czerwca 2007 roku (uzupełnione pismem z dnia 06 sierpnia 2007 roku) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony pracz WnioskodawcęW miesiącu marcu 2006 roku Pani X przeniosła się z Warszawy do Płocka i kupiła mieszkanie nr 4 przy ul. Łachmana 18. Została sama, schorowana w wieku 70 lat -jest wdową, a w listopadzie 2006 roku zmarł jej jedyny syn.7, powyższych powodów postanowiła przekazać mieszkanie kuzynce za dożywocie. Zamiarem jej jest, aby zapewnić sobie możliwość zamieszkania w tym mieszkaniu do śmierci, a przekazać mieszkanie kuzynce w zamian za pomoc w dzień i w nocy, zapewnienie opieki lekarskiej, kościoła i księdza, transport według potrzeb, zakupy, z pogrzebem włącznie. Zaś w przypadku pogłębienia się jej niesprawności i zamieszkania wraz z nią kuzynki lub jej dzieci, oni przejmą wszelkie ciężary i zobowiązania związane z eksploatacją i utrzymaniem lokalu mieszkalnego.

Przedmiot interpretacjiPrzedstawiając powyższe Wnioskodawczyni /wróciła się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku o interpretację przepisów prawa, czy uzyskany przychód z tytułu przekazania mieszkania w drodze umowy dożywocia przed upływem pięciu lat od daty nabycia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Wnioskodawczyni przedstawiła pogląd, iż nie sprzedaje mieszkania i pieniędzy z tytułu zbycia nigdy nie otrzyma. Uważa, że jej przypadek zwalnia przychód z podatku dochodowego z tytułu zmiany właściciela mieszkania przed upływem pięciu lat od daty zakupu.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art.10 ust.l pkt.8 lit.c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity ogłoszony w Dz.U.Nr 14, poz.176 z 2000 roku ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.Z powyższego wynika, iż, na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości lub praw wymienionych w art.10 ust.l pkt.8 lit.a), o ile zostanie dokonana w czasie określonym w ustawie, powodować będzie skutek w postaci powstania obowiązku podatkowego.

Zgodnie z art. 908 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz.

U. Nr 16, póz.93 ze zm.), jeżeli w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca zobowiązał się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie), powinien on, w braku odmiennej umowy, przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienia, ubrania, mieszkania, światła i opału, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym.Przedmiotem świadczenia ze strony zbywcy (dożywotnika) jest przeniesienie własności nieruchomości.Zawarcie umowy dożywocia ma charakter świadczenia ekwiwalentnego - nie można tu mówić o dożywociu jako o darowiźnie.Świadczenie darowizny jest całkowicie bezpłatne - druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia na rzec/, darczyńcy. Mając na uwadze powyższe, każda czynność prawna, której przedmiotem jest odpłatne zbycie nieruchomości wymienionych w art.10 ust.l pkt 8 lit.a), a ich nabycie nic nastąpiło w drodze spadku lub darowizny i zostanie dokonana przed upływem 5-ciu lat licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie powodować będzie powstanie obowiązku zapłaty zryczałtowanego podatku dochodowego określonego w przepisach cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Mając na względzie powyższe okoliczności należy przyjąć, że zawarta umowa dożywocia może stanowić dla Pani źródło przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, o ile jej zawarcie nastąpi przed upływem 5-letniego okresu liczonego od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie.Należy jednocześnie zauważyć, że umowa dożywocia nie określa kwotowo ceny za jaką zbywana jest nieruchomość, z tego względu przychód dożywotnika należy ustalić w oparciu o wartość rynkową zbywanej nieruchomości.Zatem w świetle powołanych przepisów prawnych oraz przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż przedstawione przez Panią stanowisko jest nieprawidłowe.Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Powyższej interpretacji udzielono zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym we wniosku. Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt l Ordynacji podatkowej). Po rozpatrzeniu zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej odmówił zmiany niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika