Czy koszty związane z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych, w przypadku ich sfinansowania (...)

Czy koszty związane z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych, w przypadku ich sfinansowania ze środków obrotowych, są kosztami uzyskania przychodów z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami)postanawia wydać Podatnikowi pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając jego stanowisko odnośnie kosztów związanych z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych przedstawione we wniosku z dnia 20.11.2006r ( wpływ do Urzędu 20.11.2006r.). o udzielenie interpretacji jako prawidłowe w części dotyczącej pracowników oraz nieprawidłowe w części dotyczącej członków Rady Nadzorczej.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęSpółka z o.o. poniosła wydatki z tytułu organizacji imprezy okolicznościowej. Impreza ta odbyła się z okazji święta branżowego ? Dnia Energetyka, które zgodnie z Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Przemysłu Energetycznego przypada na dzień 14 sierpnia. Na obchody Dnia Energetyka i organizowany z tego tytułu festyn zostali zaproszeni wszyscy pracownicy Spółki tj. 95 osób oraz trzech członków Rady Nadzorczej. Impreza ta odbyła się w plenerze i poniesione przez Spółkę wydatki, to wydatki związane z wynajęciem miejsca, w którym festyn był organizowany, koszty poczęstunku dla pracowników i zaproszonych gości oraz wydatki związane z organizacją dodatkowych atrakcji dla uczestników, takich jak np. występy zespołów estradowych, przejażdżki bryczkami. Na niektórych imprezach z okazji Dnia Energetyka, podczas części oficjalnej, wręczane były nagrody i wyróżnienia dla pracowników za szczególne osiągnięcia w pracy oraz przyznawane odznaczenia branżowe.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, czy koszty związane z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych, w przypadku ich sfinansowania ze środków obrotowych, są kosztami uzyskania przychodów z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ?

Stanowisko WnioskodawcyJako własne stanowisko Podatnik przedstawia pogląd, iż koszty związane z organizacją imprez okolicznościowych i integracyjnych, finansowane ze środków obrotowych Spółki, stanowią koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Wydatki te spełniają bowiem przesłanki pozwalające na uznanie ich za koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 tej ustawy.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyKonstrukcja kosztów uzyskania przychodów, określona w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zmianami) oparta jest na klauzuli generalnej stanowiącej, iż kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkami enumeratywnie wymienionymi w art. 16 ust. 1 tej ustawy. Podatnik ma więc prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków jeżeli pozostają one w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami, o ile przedmiotowe wydatki nie zostały wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowiącym zamknięty katalog wydatków wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów.Organizacja imprezy okolicznościowej związanej ze świętem branżowym ? Dniem Energetyka nie jest działalnością socjalną w rozumieniu art. 2 ustawy o ZFŚS. Nie jest to bowiem dokonywane przez pracodawcę świadczenie skierowane na zapewnienie pracownikom określonej formy wypoczynku lub prowadzenie na ich rzecz działalności kulturalno-oświatowej czy sportowo- rekreacyjnej.

W związku z tym do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć tzw. koszty pracownicze. Pojęcie to obejmuje przede wszystkim wynagrodzenia wypłacane pracownikom za pracę wykonywaną w ramach stosunku pracy. Można tu wymienić zarówno wynagrodzenie zasadnicze, wynagrodzenie za godziny nadliczbowe, wszelkiego rodzaju nagrody i premie jak również wszelkiego rodzaju świadczenia dodatkowe, diety oraz wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych pracowników. W ramach tych wydatków mieszczą się także wydatki poniesione na zorganizowanie dla pracowników imprez integracyjnych i okolicznościowych. Celem tego typu spotkań jest stworzenie dobrej atmosfery i zacieśnienie więzi zarówno wśród pracowników Spółki, jak i pomiędzy pracownikami a firmą, co w konsekwencji powinno przełożyć się na lepszą pracę firmy, zwiększenie jej efektywności, a pośrednio ? zwiększenie przychodów firmy. Lepiej umotywowani pracownicy są bardziej efektywni, co przyczynia się do zwiększenia przychodów uzyskiwanych przez Spółkę. Wydatki poniesione na integrację pracowników odpowiadają kryteriom wynikającym z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, natomiast treść przepisu art. 16 ust. 1 ww. ustawy nie wyłącza ich z kosztów uzyskania przychodów. Zatem analiza przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych pozwala na stwierdzenie, że opisane we wniosku wydatki na rzecz pracowników stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodu. Przedmiotowe wydatki mogą stanowić w pełni koszty uzyskania przychodów, pod warunkiem ich właściwego udokumentowania. Stosownie do art. 9 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatnicy są obowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób umożliwiający ustalenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i należnego podatku. Przepis ten, w powiązaniu z art. 4 ust.1 ustawy o rachunkowości z dnia 29 września 1994r. (tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) oznacza, że tylko prawidłowo prowadzone księgi rachunkowe mogą być uznane za bezpośredni dowód m.in. poniesienia kosztów uzyskania przychodów. Nie będą natomiast stanowiły kosztów uzyskania przychodów, wydatki poniesione z okazji święta branżowego w tej części, która dotyczy wydatków na rzecz członków Rady Nadzorczej. Wydatki dotyczące osób wchodzących w skład Rady Nadzorczej wykluczają z kosztów uzyskania przychodów, przepisy art.16 ust. 1 pkt 38a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z tymi przepisami, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na rzecz osób wchodzących w skład rad nadzorczych z wyjątkiem wynagrodzeń wypłacanych z tytułu pełnionych funkcji. Jedynie więc, wydatki na rzecz pracowników uczestniczących w tym święcie są kosztami uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym. Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika