Jaka jest stawka podatku od nagród rzeczowych i kto opłaca podatek, nagrodzony czy nagradzający oraz (...)

Jaka jest stawka podatku od nagród rzeczowych i kto opłaca podatek, nagrodzony czy nagradzający oraz czy nagrody rzeczowe dolicza się do dochodu rocznego za dany rok kalendarzowy, jakie PIT-y i w ilu egzemplarzach należy wypełnić od w/w nagród, czy paliwo przekazane do samochodu prywatnego członka zarządu lub prezesa należy też zaliczyć do nagrody rzeczowej. Ponadto R.O.D. zapytuje jaki PIT obowiązuje w 2007r. od umowy o dzieło oraz do kiedy i jakie PIT-y należy złożyć w Urzędzie Skarbowym po zakończeniu roku.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. ? Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.)postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie opodatkowania nagród rzeczowych oraz przekazywania zakupionego paliwa członkom zarządu ogrodu lub prezesowi zarządu, przedstawione we wniosku z dnia 22.06.2007r., uzupełnionym pismem w dniu 11.07.2007r. o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęZarząd Rodzinnego Ogrodu Działkowego zgodnie z uchwałą walnego zebrania dochód ze składek członkowskich oraz innych opłat w części odprowadza do Krajowej Rady PZD w Warszawie, a pozostałą część przeznacza na działalność tzw. statutową. W ramach tych środków utrzymywana jest cała infrastruktura ogrodowa, tj. ogrodzenie terenu wraz z bramami wjazdowymi, wodociąg ogrodowy, wywóz śmieci oraz dbanie o estetyczny wygląd ogrodu (wycinanie trawy na alejkach). Zarząd ogrodu składa się z 7 osób. Jeden z członków Zarządu pobiera wynagrodzenie z tytułu umowy o dzieło za zbieranie składek członkowskich i prowadzenie dokumentacji finansowej ogrodu. Pozostali członkowie wraz z Prezesem zarządu pracują społecznie i aby im to przynajmniej częściowo zrekompensować Zarząd chciałby dla wyróżniających się członków przyznawać nagrody rzeczowe. Środki na ten cel uwzględnione zostały w preliminarzu finansowym na 2007r. i zatwierdzone przez walne zebranie. Zarząd wie o tym, iż z tymi członkami można zawrzeć umowę zlecenie, ale przy tak niskich dochodach nie stać Zarządu na opłacanie składek ZUS. Zarząd ogrodu dokonuje również zakupu paliwa (limit na paliwo ustala zarząd) i przekazuje go członkowi zarządu lub prezesowi do samochodu prywatnego w celu załatwiania spraw służbowych związanych z funkcjonowaniem ogrodu.

Przedmiot interpretacjiW związku z opisaną sytuacją Rodzinny Ogród Działkowy zwrócił się z następującymi pytaniami: jaka jest stawka podatku od nagród rzeczowych i kto opłaca podatek, nagrodzony czy nagradzający oraz czy nagrody rzeczowe dolicza się do dochodu rocznego za dany rok kalendarzowy, jakie PIT-y i w ilu egzemplarzach należy wypełnić od w/w nagród, czy paliwo przekazane do samochodu prywatnego członka zarządu lub prezesa należy też zaliczyć do nagrody rzeczowej. Ponadto R.O.D. zapytuje jaki PIT obowiązuje w 2007r. od umowy o dzieło oraz do kiedy i jakie PIT-y należy złożyć w Urzędzie Skarbowym po zakończeniu roku.

Stanowisko WnioskodawcyZarząd ogrodu uważa, iż od nagrody rzeczowej powinien być zapłacony podatek (w jakiej wysokości tego zarząd nie wie: 10%, czy 19% ) i nie powinno się doliczać nagród rzeczowych do dochodu rocznego. Paliwo zakupione i przekazane członkowi zarządu lub prezesowi powinno być wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, ponieważ funkcje te pełnione są społecznie bez pobierania z tego tytułu wynagrodzenia

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.

) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, art. 52 i art. 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Zgodnie z art. 20 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, uważa się w szczególności: kwoty wypłacone po śmierci członka otwartego funduszu emerytalnego wskazanej przez niego osobie lub członkowi jego najbliższej rodziny, w rozumieniu przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego, alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, stypendia, dotacje (subwencje) inne niż wymienione w art. 14, dopłaty, nagrody i inne nieodpłatne świadczenia nie należące do przychodów określonych w art. 12 - 14 i 17 oraz przychody nie znajdujące pokrycia w ujawnionych źródłach.Wyżej powołane art. 21, 52 i 52a nie mają zastosowania do dochodów uzyskiwanych przez członków zarządu lub prezesa zarządu Rodzinnego Ogrodu Działkowego z tytułu otrzymywanych nagród rzeczowych, czy przekazanego zakupionego paliwa, tzn. nie korzystają ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych.

A zatem wartość nagrody rzeczowej i wartość paliwa będzie stanowiła dla osoby otrzymującej te świadczenia przychód z innych źródeł zgodnie z wyżej powołanym art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Stosownie do art. 42a ww. ustawy, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21, art. 52, art. 52a i art. 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku, od których nie są obowiązane pobierać zaliczki na podatek lub zryczałtowanego podatku dochodowego, są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów (PIT-8C) i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać (po jednym egzemplarzu), podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. Podatnik, kwoty wykazane w informacji (PIT-8C) ma obowiązek uwzględnić w rocznym zeznaniu podatkowym składanym zgodnie z art. 45 ust. 1 cyt. ustawy, łącząc z innymi przychodami i dochodami uzyskanymi w roku podatkowym i od podstawy opodatkowania obliczyć podatek dochodowy według skali podatkowej podanej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W sprawie zadanego pytania odnośnie obowiązującego PIT w 2007r. od umowy o dzieło oraz składanych PIT w Urzędzie Skarbowym po zakończeniu roku tutejszy organ podatkowy informuje, iż w 2007 r. nie składa się deklaracji miesięcznych (PIT-4).Od przychodów z tytułu umowy o dzieło zgodnie z przepisami art. 42 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Rodzinny Ogród Działkowy, jako płatnik ma obowiązek naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy i przekazać ją w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) ? na rachunek Urzędu Skarbowego w Płocku zgodnie z siedzibą płatnika.W terminie do końca stycznia 2008r., zgodnie z art. 42 ust. 1a w/w ustawy należy przesłać do urzędu skarbowego roczną deklarację o pobranych zaliczkach (według wzoru oznaczonego jako PIT-4R).Natomiast zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt 1 oraz ust. 3 w/w ustawy płatnik zobowiązany jest do sporządzenia podatnikowi rocznej imiennej informacji (według wzoru oznaczonego jako PIT-11), w której zawarte są dane dotyczące wysokości uzyskanego przez niego dochodu, pobranej zaliczki, potrąconych przez płatnika składek na ubezpieczenia społeczne oraz odliczonej składki na ubezpieczenie zdrowotne. Informację za 2007r. należy przesłać do końca lutego 2008 r. podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. W przypadku zaprzestania prowadzenia działalności przez płatnika przed końcem lutego, informację należy przekazać do dnia zaprzestania działalności.Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono, jak w sentencji.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika