Czy sprzedaż samochodu ciężarowego dokonana w drodze egzekucji komorniczej podlega opodatkowaniu podatkiem (...)

Czy sprzedaż samochodu ciężarowego dokonana w drodze egzekucji komorniczej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając w myśl przepisów art. 14a § 1 ? 4, w związku z art. 216 § ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku ? Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami), w odpowiedzi na zapytanie złożone przez Pana, sformułowane w piśmie z dnia 01.12.2006 roku postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego i uznać stanowisko przedstawione we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Czy sprzedaż samochodu ciężarowego dokonana w drodze egzekucji komorniczej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Porady prawne

2. Przedmiot interpretacji: Obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisu stanu faktycznego mają zastosowanie przepisy prawa podatkowego: 1. art. 1 ust. 1 pkt 1; art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 09 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2005 roku Nr 41, poz. 399 ze. zmianami), 2. art. 7 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zmianami).

W świetle wyżej wymienionych przepisów dokonuje się oceny prawnej stanowiska Podatnika i uzasadnia je w następujący sposób: W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a powołanej wyżej ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Nie podlegają natomiast opodatkowaniu umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym, co wynika z przepisów art. 2 pkt. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Użyte w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych pojęcie rzeczy należy interpretować zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego, którego zapis w art. 45 stanowi, iż rzeczami są przedmioty materialne. Dzielą się ona na nieruchomości (grunty, budynki, budowle) i ruchomości. Powołane wyżej przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych pozwalają zatem na stwierdzenie, iż nabyty przez Pana samochód w drodze egzekucji komorniczej ( Faktura VAT-Korekta 16/10/2006 wystawiona w dniu 10.11.2006 roku przez Komornika Sądu Rewiru I przy Sądzie Rejonowym w Płocku, dotyczy Faktury VAT 16/9/2006 z dnia 08.09.2006 roku) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 powołanej wyżej ustawy ? Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika