Czy wydatki poniesione na przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do posiadania licencji pracownika (...)

Czy wydatki poniesione na przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony I stopnia, niezbędnej do wykonywania pracy zawodowej, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2005 rok.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Panu X oceniając stanowisko odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze stosunku pracy wydatków poniesionych na badania lekarskie, przedstawione we wniosku bez numeru, o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E


Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Pan X jest zatrudniony na stanowisku pracownika ochrony. W miesiącu październiku bieżącego roku upłynął termin badań lekarskich i psychologicznych uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony fizycznej. Podatnik dostał wezwanie z Komendy Wojewódzkiej Policji przypominające o konieczności aktualizacji tych badań i przedłożenia aktualnego orzeczenia lekarskiego, zdolność fizyczną i psychiczną do wykonywania zadań pracownika ochrony fizycznej I stopnia. Nie dostarczenie przedmiotowego dokumentu skutkuje wszczęciem postępowania administracyjnego o cofnięcie licencji pracownika ochrony fizycznej I stopnia, zgodnie z art. 31 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 29 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 22.08.1997 r. o ochronie osób i mienia (Dz. U. Nr 114, poz. 740).

Porady prawne

Przedmiot interpretacji: Podatnik we wspomnianym piśmie zwrócił się do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku z zapytaniem, czy wydatki poniesione na przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony I stopnia, niezbędnej do wykonywania pracy zawodowej, może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2005 rok.

Stanowisko Wnioskodawcy: Pan X uważa, że w rozliczeniu rocznym PIT-37 za 2005 r. może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wartość poniesionych wydatków w związku z tym, że są to koszty poniesione w celu uzyskania przychodu ze stosunku pracy.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Pan X, jak wynika ze złożonego wniosku otrzymuje wynagrodzenie, którego źródłem jest stosunek pracy. Zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za dochód osiągnięty ze stosunku pracy uważa się uzyskane w ciągu miesiąca przychody po odliczeniu kosztów ich uzyskania w wysokości określonej w art. 22 ust. 2 oraz po odliczeniu potrąconych przez płatnika w danym miesiącu składek na ubezpieczenie społeczne.

W myśl art. 22 ust. 2 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy oraz pracy nakładczej, w przypadku gdy: 1) podatnik uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy - wynoszą 102,25zł miesięcznie, a za rok podatkowy nie więcej niż 1.227zł; 2) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy - nie mogą przekroczyć łącznie 1.840,77zł za rok podatkowy; 3) miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - wynoszą 127,82zł miesięcznie, a za rok podatkowy łącznie nie więcej niż 1.533,84zł; 4) podatnik uzyskuje przychody równocześnie od więcej niż jednego zakładu pracy, a miejsce stałego lub czasowego zamieszkania podatnika jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i podatnik i podatnik nie uzyskuje dodatku za rozłąkę - nie mogą przekroczyć łącznie 2.300,94zł za rok podatkowy.

Jak wynika z powyższego, koszty uzyskania przychodu ze stosunku pracy określone zostały w ustawie w kwocie zryczałtowanej. Ustawodawca konkretnie wskazał ich wysokość oraz przypadki ich zastosowania.

Zatem wydatków poniesionych na przeprowadzenie badań lekarskich uprawniających do posiadania licencji pracownika ochrony I stopnia nie może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu z tytułu stosunku pracy.

Stąd postanowiono, jak w sentencji.

Interpretacji niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika