Czy do otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych ma zastosowanie ust. 1 pkt 2 artykułu 12, czy (...)

Czy do otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych ma zastosowanie ust. 1 pkt 2 artykułu 12, czy ust. 4 pkt 14 tegoż artykułu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. ze zm.)postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zastosowania do otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych, sfinansowanych ze środków jednostki samorządu terytorialnego przepisów art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przedstawione we wniosku z dnia 30.01.2006r. uzupełnionym pismem dnia 27.03.2006r., jako nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

1.Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: WZMiUW zakupił, a następnie nieodpłatnie przekazał na stan Gospodarstwa Pomocniczego środki trwałe. WZMiUW jest jednostką budżetową podlegającą bezpośrednio mazowieckiemu województwu samorządowemu reprezentowanemu przez Marszałka Województwa Mazowieckiego. Środki trwałe otrzymane przez Gospodarstwo Pomocnicze sfinansowane zostały ze środków jednostki samorządu terytorialnego i nie stanowią własności Gospodarstwa Pomocniczego.

2.Przedmiot interpretacji: W związku z powyższym powstał problem dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych od nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych. Wątpliwości Gospodarstwa Pomocniczego w powyższej sprawie budzą przepisy art. 12 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), a mianowicie czy do otrzymanych nieodpłatnie środków trwałych ma zastosowanie ust. 1 pkt 2 artykułu 12, czy ust. 4 pkt 14 tegoż artykułu.

3. Stanowisko Wnioskodawcy: Zdaniem Gospodarstwa Pomocniczego gdyby do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie dodano z dniem 1.01.2003 r. art. 12 ust. 4 pkt 14, zmienionego następnie od 1.01.2005 r., z którego wynika, iż: - do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów, - to w przedstawionej sprawie miałaby zastosowanie zasada zawarta w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy, która stanowi, że: ' przychodami ... są w szczególności - wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie'. Z art. 12 ust. 1 pkt 2 wynikałaby taka sytuacja, że środki trwałe byłyby wówczas na stanie księgowym WZMiUW, a przekazane umową użyczenia do gospodarstwa pomocniczego, gdzie byłyby w ewidencji pozabilansowej jako 'obce środki trwałe w używaniu'. Jednak zdaniem GP budzące wątpliwości znaczenie słów znajdujących się na końcu pkt 14 art. 12 ust. 4 ' w ramach rządowych programów', tj.

czy określenie tych słów odnosi się do wszystkich źródeł finansowania, czy tylko do ostatniego przed przecinkiem: '...organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych...' - odnosi się tylko do ostatniego wymienionego powyżej. Wobec powyższego Gospodarstwo Pomocnicze stoi na stanowisku, iż wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, sfinansowanych ze środków jednostki samorządu terytorialnego zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 14 nie uznaje się za przychody.

4. Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Wprowadzony z dniem 1 stycznia 2003 r. przepis art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz. U z 2000 r. Nr 54 poz. 654 ze zm.), stanowiący, iż do przychodów nie zalicza się przychodów stanowiących wartość nieodpłatnych świadczeń otrzymanych z tytułu korzystania z usług informacyjno - doradczych świadczonych przez punkty konsultacyjno-doradcze działające, na podstawie odrębnych przepisów, w ramach rządowego programu wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw, był wynikiem prowadzonych przez rząd działań zmierzających do pobudzenia przedsiębiorczości, skierowanych do małych i średnich przedsiębiorstw. Rządowy program wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw między innymi został objęty ustawą z dnia 12 maja 2000 r. o zasadach wspierania regionalnego (Dz. U. Nr 48, poz. 550 ze zm.).Natomiast na podstawie wprowadzonego od 1 stycznia 2005 r. nowego brzmienia pkt 14 w art. 12 ust. 4 cyt. ustawy przepis ten ma znacznie szersze zastosowanie, ponieważ zgodnie z jego brzmieniem - do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów. Zatem użyte w w/w przepisie określenie ' w ramach rządowych programów' odnosi się do wszystkich źródeł finansowania.

Do przedstawionego stanu faktycznego zastosowanie będzie miał art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych , zgodnie z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności: wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, z wyjątkiem świadczeń związanych z używaniem środków trwałych otrzymanych przez zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych, spółki użyteczności publicznej z wyłącznym udziałem jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków od Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków w nieodpłatny zarząd lub używanie.

Zgodnie z powyższym przepisem otrzymanie przez gospodarstwa pomocnicze od jednostek samorządu terytorialnego nieodpłatnych świadczeń związanych z używaniem środków trwałych nie spowoduje powstania przychodu dla celów podatkowych.

Stąd postanowiono, jak w sentencji. Powyższej interpretacji udzielono zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku i w piśmie uzupełniającym, bez rozpatrywania załączników.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu złożenia wniosku.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie niniejsze służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika