Czy w celu dokonania rozliczenia za rok 2004 od dochodu ze zbycia papierów wartościowych można zaliczyć (...)

Czy w celu dokonania rozliczenia za rok 2004 od dochodu ze zbycia papierów wartościowych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowizję z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14 a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, oceniając stanowisko Wnioskodawcy odnośnie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ze zbycia papierów wartościowych prowizji z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt, przedstawione we wniosku z dnia 18.03.2005 r. (data wpływu do urzędu 21.03.2005 r.) o udzielenie interpretacji, jako nieprawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęNa zakup akcji PKO Banku Polskiego S.A. podczas pierwszej oferty publicznej Podatniczka wzięła kredyt. Od tego kredytu zapłaciła prowizję z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt. Kredyt udzielony był w formie bezgotówkowej poprzez dokonanie przelewu środków finansowych z rachunku kredytowego na rachunek służący do obsługi papierów wartościowych w DM BZ WBK S.A. Za te pieniądze i własne oszczędności Podatniczka zakupiła akcje. Jednak redukcja zakupu akcji była bardzo duża tak, że z udzielonego kredytu wykorzystana została tylko część pieniędzy. Z informacji z Urzędu Skarbowego Podatniczka dowiedziała się, że może odliczyć prowizję tylko proporcjonalnie do wykorzystanego kredytu.

Przedmiot interpretacjiPodatniczka zwróciła się z zapytaniem czy w celu dokonania rozliczenia za rok 2004 od dochodu ze zbycia papierów wartościowych może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowizję z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt.

Stanowisko WnioskodawcyWedług Podatniczki proporcjonalne odliczenie prowizji tylko do wykorzystanego kredytu jest krzywdzące ponieważ kredyt był na Jej koncie w DM BZ WBK S.A. i był wykorzystany. Prowizja dotyczy rozpatrzenia wniosku o kredyt, który został udzielony i wykorzystany, a nie jest prowizją od nie wykorzystanego kredytu. Po spłaceniu całego kredytu bank nie zwrócił Podatniczce prowizji i w związku z tym uważa, iż prowizja zmniejsza dochód od sprzedanych akcji i powinna być uznana za koszty uzyskania przychodu, bo to są faktycznie poniesione koszty w roku podatkowym.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) - w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. - za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się m.in. należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Przy czym podatek, według stawki 19%, płaci się od dochodu z odpłatnego zbycia. Zasady ustalania tego dochodu określa art. 30b ust. 2 cyt. ustawy. Z powołanego przepisu wynika, że dwa elementy mają wpływ na wysokość tego dochodu. Są nimi przychód oraz koszty jego uzyskania. Różnica pomiędzy tymi wielkościami stanowi dochód podlegający opodatkowaniu. Stosownie do art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem określonych w art. 23 tej ustawy.

W myśl art. 23 ust.

1 pkt 38 ustawy, kosztem uzyskania przychodu przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych są wydatki na ich nabycie. Kosztem nabycia jest kwota, za którą zostały zakupione papiery wartościowe. Do kosztów nabycia zalicza się również koszty bezpośrednio związane z przedmiotowym zakupem, poniesione przez podatnika w roku podatkowym związane z obsługą rachunku przez biuro maklerskie, w celu uzyskania przychodu (koszty: prowizji, w tym prowizji kupna - sprzedaży, poniesionych w roku związanych z prowadzeniem lub założeniem rachunku, koszty transferu, zdeponowania papierów itp.) W pojęciu 'wydatki na nabycie' nie mieści się prowizja z tytułu rozpatrzenia wniosku o kredyt, zaciągniętego w celu sfinansowania nabycia papierów wartościowych. Prowizję tę należy traktować jako 'zapłatę za kredyt', a nie jako 'wydatki na nabycie'. W świetle powyższego, prowizja od rozpatrzenia wniosku o udzielony kredyt na zakup akcji nie stanowi kosztów uzyskania przychodów ze zbycia akcji, a zatem stanowisko Wnioskodawcy odnośnie możliwości zaliczenia w koszty uzyskania przychodów w/w prowizji jest nieprawidłowe. Stąd postanowiono jak w sentencji.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń. Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Interpretacja traci moc w momencie zmiany stanu prawnego. Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika