Czy Podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej dotacji na zakup środków trwałych (...)

Czy Podatnik powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej dotacji na zakup środków trwałych ?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego firmie X oceniając stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia o udzielenie interpretacji jako - prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcęPodatnik w 2004r. otrzymał ze środków Funduszu Pracy w ramach realizacji projektu finansowego z Europejskiego Funduszu Społecznego ' Powrót osób bezrobotnych na europejski rynek pracy?? w Ramach Działania 1.3 Przeciwdziałanie i Zwalczanie Długotrwałego Bezrobocia Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich. Przyznane środki z Powiatowego Urzędu Pracy otrzymałem na podjęcie działalności gospodarczej. Pieniądze te zostały wykorzystane na zakup środków trwałych.W 2005r. otrzymałem PIT-8C , która nakłada na mnie obowiązek zapłacenia podatku dochodowego za 2004 rok.

Przedmiot interpretacjiPodatnik zwrócił się z pytaniem czy powinien zapłacić podatek dochodowy od otrzymanej dotacji na zakup środków trwałych.

Stanowisko WnioskodawcyWnioskodawca w związku z powyższym stanem faktycznym uważa, iż od otrzymanych środków, nie ma obowiązku uiszczenia podatku dochodowego.

Ocena prawna stanowiska WnioskodawcyZe stanu faktycznego w przedmiotowej sprawie wynika, że otrzymana przez wnioskodawcę - jako osobę bezrobotną - dotacja pochodzi ze środków Funduszu Pracy i przyznana została na podjęcie działalności gospodarczej. W myśl postanowień § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2005r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów( przychodów) /Dz. U. z 2005r. Nr 70, poz.630 / - zarządza się zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od przyznanych bezrobotnemu środków z Funduszu Pracy. Warunkiem pozwalającym na otrzymanie tych środków jest spełnienie wymogów wynikających z przepisów: - Kodeksu cywilnego - ustawy z dnia 20.04.2004r o promocji zatrudniania i instytucjach rynku pracy / Dz. U z 2004r nr 99, poz. 1001/, rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 31 sierpnia 2004r. w sprawie warunków i trybu refundacji ze środków Funduszu Pracy kosztów wyposażenia i doposażenia stanowiska pracy dla skierowanego bezrobotnego, przyznania bezrobotnemu środków na podjęcie działalności gospodarczej i refundowania kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa oraz wymiaru dopuszczalnej pomocy /Dz.U. Nr 96, poz. 2018/, rozporządzenia Komisji (WE) nr 69/2001 z dnia 12 stycznia 2001r. w sprawie zastosowania art. 87 i 88 Traktatu WE w odniesieniu do pomocy w ramach zasady de minimis ( Dz. Urz WE l 10 z dnia 13.01.2001r. ) i udzielonych zgodnie z przepisami tego rozporządzenia. W myśl § 2 rozporządzenia MF, zaniechanie, o którym mowa w § 1 ma zastosowanie do dochodów ( przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2004r. do dnia 31 grudnia 2005r. Biorąc pod uwagę powyższe należy uznać , że otrzymane w 2004 roku przez Pana środki z Fundusz Pracy przeznaczone na rozpoczęcie działalności nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez niego zdarzeń.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika