Czy ze sprzedaży lokalu usługowego odprowadza się podatek dochodowy od osób fizycznych?

Czy ze sprzedaży lokalu usługowego odprowadza się podatek dochodowy od osób fizycznych?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4 w związku z art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) postanawia wydać pisemną interpretację, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego Podatnikom oceniając ich stanowisko odnośnie sprzedaży w 2005 r. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu usługowego przedstawione we wniosku z dnia 14.04.2005 r. (data wpływu: 14.04.2005 r.) uzupełnionym pismem z dnia 26.04.2005 r. (wpł. 26.04.2005 r.) o udzielenie interpretacji jako nieprawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

.Stan faktyczny przedstawiony przez WnioskodawcówW 2002 r. małżonkowie nabyli lokal usługowy. Lokal ten wyremontowali, powiększyli jego powierzchnię. W lokalu tym jeden z małżonków prowadził w okresie 07.05.2003 r. - 05.02.2005 r. działalność gospodarczą w zakresie solarium. Lokal nie figurował w ewidencji środków trwałych, w koszty działalności nie zaliczano odpisów amortyzacyjnych oraz ponoszonych wydatków z tytułu remontów, modernizacji, adaptacji pomieszczeń przyległych. W lutym 2005 r. lokal został sprzedany. Uzyskane ze sprzedaży środki finansowe Podatnicy planują przeznaczyć do 31 marca 2007 roku na zakup lokalu mieszkalnego

Przedmiot interpretacjiPodatnicy zwrócili się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego, czy ze sprzedaży lokalu usługowego winni odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych?

Stanowisko WnioskodawcówJako własne stanowisko Podatnicy przedstawiają pogląd, iż przychody otrzymane ze sprzedaży lokalu wykorzystywanego na cele działalności gospodarczej i przeznaczone na cele mieszkalne są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych .

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawców Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych ( tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zmianami) - przychodami z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących: a) środkami trwałymi, b) składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500zł, c) wartościami niematerialnymi i prawnymi, ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Stosownie do art. 24 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem lub stratą z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia, a wartością wynikającą z dokumentu stwierdzającego nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie, którego wartość początkową dla celów dokonywania odpisów amortyzacyjnych ustalono zgodnie z art. 22g ust.

10, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1 dokonanych od tego prawa lub udziału w takim prawie. W myśl postanowień art. 22d ust.2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania. Późniejszy termin wprowadzenia uznaje się za ujawnienie środka trwałego, o którym mowa w art. 22h ust. 1 pkt 4. Zgodnie z aktem notarialnym Rep.A-2956/2005 z dnia 01.04.2005 r. Podatnicy sprzedali spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu usługowego. A zatem jak wynika z ww. przepisów odpłatne zbycie tego prawa stanowi przychód z działalności gospodarczej i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 27 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym. Nie wprowadzenie składnika majątku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie dokonywanie odpisów amortyzacyjnych nie zmienia faktu w świetle przedstawionego stanu faktycznego, iż lokal usługowy był wykorzystywany do celów działalności gospodarczej. Późniejsze wprowadzenie składnika majątku do ww. ewidencji poprzez ujawnienie nie pozbawia Podatnika odpisów amortyzacyjnych. Wobec powyższego przedstawione przez Podatników stanowisko jest nieprawidłowe.Interpretacja niniejsza dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawców i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanych przez nich zdarzeń.Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika