Czy wartość wykonanej usługi budowlano-montażowej wykonanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego (...)

Czy wartość wykonanej usługi budowlano-montażowej wykonanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB 11 obejmującej swoim zakresem zużycie materiałów i robocizny można w całości opodatkować preferencyjną stawka podatkową 7% i ująć całość wykonanego świadczenia wg wartości kosztorysowej w jednej pozycji na fakturze VAT?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione, we wniosku z dnia 20.06.2006 r. uzupełnionym w dniu 07.08.2006 r. o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: Wnioskodawca jest przedsiębiorcą, który w zakresie prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wykonuje roboty budowlano - montażowe klasyfikowane w grupie 45.4 Polskiej Klasyfikacji Działalności tj. wykonywanie robót budowlano wykończeniowych. Powyższe roboty dotyczą również usług montażu stolarki budowlanej w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB 11 i swoim zakresem obejmują: dowóz stolarki do klienta, usługę demontażu stolarki klienta, montaż stolarki z wykorzystaniem zakupionych przez firmę podatnika materiałów podstawowych i pomocniczych oraz roboty wykończeniowe (obróbka) po dokonaniu montażu.

Porady prawne

Stanowisko Wnioskodawcy: Wnioskodawca wykonuje działalność usługową ujętą w grupie 45.4 Polskiej Klasyfikacji Działalności. W/w klasyfikacja nie precyzuje czy pojęcie 'usługa', w rozumieniu ustawodawcy, na potrzeby podatku od towarów i usług obejmuje również wartość zużytych materiałów, czy dotyczy jedynie wartości robocizny. Odwołując się do pojęcia 'kosztu wytworzenia produktu' Podatnik uważa, że obrót dotyczący usługi budowlano-montażowej objęty preferencyjną stawką 7% VAT obejmuje swoim zakresem również wartość zużywanych materiałów i może całość wykonanego świadczenia ująć w jednej pozycji na fakturze. Sztuczny podział świadczenia, jakim jest produkt końcowy - usługa wykonana wg kosztorysu powoduje, że podatnik traktowany jest w obrocie VAT jako dostawca hurtowy lub detaliczny materiałów (towarów). Podatnik nie dokonuje dostawy okien, cementu (..), ponieważ materiały w ściśle określonych ilościach nie są przedmiotem zamówienia odbiorcy, dlatego też wyodrębnianie materiałów jako odrębnych przedmiotów obrotu VAT - zdaniem podatnika- jest bezzasadne.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy:Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego: ? Art. 146 ust. 1pkt 2 lit a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Stosownie do art. 146 ust. 1 pkt 2 lit a ustawy o podatku od towarów i usług do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

Na podstawie art. 8 ust.3 powołanej ustawy, usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Jeżeli przedmiotem dostawy jest usługa w zakresie robót budowlano-montażowych, remontu związanych z budownictwem mieszkaniowym to w przypadku wykonania całego zakresu robót budowlano-montażowych można zastosować jednolitą stawkę VAT do pełnej wartości tych robót z uwzględnieniem w wartości wykonanej usługi kosztów wykorzystanych materiałów.

Reasumując, Strona wykonując usługi budowlano-montażowe w obiektach budownictwa mieszkaniowego PKOB 11 obejmującej zużycie własnych materiałów, których koszt wkalkulowany jest w wartość świadczonej usługi, do całej wartości usługi może zastosować stawkę podatku w wysokości 7% oraz ująć całość wykonanego świadczenia w jednej pozycji na fakturze VAT.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu.

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika