W deklaracji, za który miesiąc należy ująć fakturę na transport, w deklaracji lipcowej, czy należy (...)

W deklaracji, za który miesiąc należy ująć fakturę na transport, w deklaracji lipcowej, czy należy skorygować deklarację za miesiąc czerwiec?

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku działając na podstawie art. 14a § 1-4, w związku z art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.), postanawia wydać pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, oceniając stanowisko przedstawione, we wniosku z dnia 08.08.2006 r. (data wpływu do urzędu skarbowego 09.08.2006 r.) o udzielenie interpretacji, jako prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę: W miesiącu czerwcu Wnioskodawca zakupił od kontrahenta z Niemiec części zamienne do maszyny dziewiarskiej. Otrzymał fakturę z datą czerwcową, ujął więc w deklaracji za miesiąc czerwiec. W dniu 28 lipca otrzymał fakturę na transport tych części zamiennych od tego samego kontrahenta. Faktura jest z datą lipcową.

Porady prawne

Stanowisko Wnioskodawcy: W ocenie Podatnika należy skorygować deklarację za miesiąc czerwiec w związku z tym, iż koszt transportu podwyższa podstawę opodatkowania wartości dodanej wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy: Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy prawa podatkowego:? Art. 31 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.)

Zastosowanie powołanych norm skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska Wnioskodawcy, uzasadnionej w sposób następujący:

Zgodnie z art. 31 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić. Ust. 2 powołanego artykułu stanowi, że podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1 , obejmuje miedzy innymi wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia. Zasada włączenia tych świadczeń do podstawy opodatkowania oznacza, że wartości tego typu kosztów, których ciężar przerzucony jest na nabywcę, nie wykazuje się jako odrębnego świadczenia, lecz traktuje jako element świadczenia zasadniczego.

W myśl powołanych przepisów kwota wynikająca z faktury za transport, o ile usługi transportowe zostały wykonane przez dokonującego dostawy, zwiększa podstawę opodatkowania z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz przytoczone przepisy prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płocku zgadza się ze stanowiskiem zaprezentowanym przez Wnioskodawcę, iż należy dokonać korekty wysokości podstawy opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów za miesiąc czerwiec 2006 r.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego stanu

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, w terminie 7 dni od daty doręczenia, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Płocku. (art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika