Czy od czynności polegających na pobieraniu przez gminę opłat za parkowanie pojazdów samochodowych (...)

Czy od czynności polegających na pobieraniu przez gminę opłat za parkowanie pojazdów samochodowych i opłat targowych winien być naliczany i odprowadzany podatek od towarów i usług?

art. 14a § 1, 3, 4 i art. 216ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60, zmiany Dz. U. z 2005r Nr 143 poz. 1199), po rozpatrzeniu wniosku - wpłynął dnia 09.06.2006r - w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku postanawia: stanowisko wnioskodawcy zawarte we wniosku, uznać za prawidłowe.

Porady prawne

Uzasadnienie:

W dniu 09.06.2006r do tut. Urzędu Skarbowego wpłynął wniosek Gminy Miasta, w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług.

Stan faktyczny

Ad. 1 Uchwałą Rady Miejskiej wprowadzono opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach gminnych w mieście z dniem 01.01.2004r. Ustalono wysokość opłat za parkowanie w kwocie 1,00 zł w tym podatek VAT 0,18 zł.Ad. 2 Uchwałą Rady Miejskiej dokonano zmian w opłatach za korzystanie z mienia komunalnego, wprowadzając podatek od towarów i usług od tych opłat. Ustalono opłaty za korzystanie z urządzeń targowych i usługi świadczone przez prowadzącego targowisko oraz za rezerwację miejsc na targowiskach.

Pytanie:

Czy od czynności polegających na pobieraniu przez gminę opłat za parkowanie pojazdów samochodowych i opłat targowych winien być naliczany i odprowadzany podatek od towarów i usług?

Stanowisko wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy czynności polegające na pobieraniu przez gminę:- opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania, - opłaty targowej za korzystanie z mienia komunalnego na targowiskach miejskich ,tj. za korzystanie z urządzeń targowych, za usługi świadczone przez prowadzącego targowisko, za rezerwację miejsc na targowiskach,są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska pytającego:

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Płońsku, działając na podstawie art. 14a § 1, 3 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r- Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r Nr 8, poz. 60) - informuje:Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990r o samorządzie gminnym (jedn. tekst: Dz. U. z 2001r Nr 142, poz. 1591 ze zm.) - gmina wykonuje zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Do zadań własnych gminy - zgodnie z art. 7 ust. 1 ww. ustawy należy zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym m.in. sprawy gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego, a także targowisk i hal targowych (ust. 1 pkt 2 - pkt 11).Opłatę targową normuje ustawa z dnia 12 stycznia 1991r o podatkach i opłatach lokalnych (jedn.

Tekst Dz. U. z 2002r Nr 9, poz. 84 ze zm.). Zgodnie z art. 1c ww. ustawy organem podatkowym właściwym w sprawach podatków i opłat unormowanych w ustawie jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).Opłata targowa stanowi źródło dochodów własnych gminy - art. 4 ust. 1 pkt2 lit. b ustawy z dnia 13 listopada 2003r o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (Dz. U. z 2003r Nr 203, poz. 1966)Ustalenie wysokości opłat za korzystanie z mienia komunalnego, w tym za korzystanie z targowisk i urządzeń targowych w gminie należy do kompetencji gminy i następuje w drodze uchwały Rady Gminy.Z kolei ponoszenie opłat za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania wynika z art. 13 ustawy z 21 marca 1985r o drogach publicznych (jednolity tekst Dz. U. z 2004r Nr 204, poz. 2086 ze zm.).Wyznaczenie strefy płatnego parkowania i wysokość opłat za parkowanie na drogach gminnych ustala Rada Gminy w formie uchwały. Przedmiotowe opłaty ustalone przez organ stanowiący gminy pobierane są w trybie administracyjnym.W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Zgodnie z art. 15 ust. 6 wyżej wymienionej ustawy - nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowania zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych. W przypadku gdy opłata ma charakter należności publicznoprawnej stanowiącej dochód publiczny, pobieranej na podstawie i w wysokości określonej przepisami prawa przez upoważniony organ władzy publicznej realizujący zadania publiczne , to w zakresie poboru tej należności organ władzy publicznej nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.W świetle powyższego opłaty za korzystanie z mienia komunalnego na targowiskach stanowiące źródło dochodów własnych gminy, zgodnie z ustawą z dnia 13 listopada 2003r o dochodach jednostek samorządu terytorialnego ( Dz. U. Nr 203, poz. 1966), nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatkowi temu nie podlegają również opłaty za parkowanie pojazdów samochodowych na drogach gminnych, pobierane w oparciu o przepis art. 13 powołanej ustawy o drogach publicznych. Mają one bowiem charakter daniny publicznej skutkiem czego wyłączone są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.W tym stanie faktycznym i prawnym postanowiono jak na wstępie.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika