W związku z prowadzonym postępowaniem sądowym przeciwko deweloperom z tytułu wad budowlanych budynku (...)

W związku z prowadzonym postępowaniem sądowym przeciwko deweloperom z tytułu wad budowlanych budynku , właściciele scedowali przysługujące im roszczenia odszkodowawcze na wspólnotę. Wspólnota reprezentowana przez zarząd na podstawie przelewu praw będzie dochodzić od deweloperów usunięcia wad lub zadośćuczynienia. Czy taka umowa przelewu praw na wspólnotę rodzi skutki podatkowe w podatku dochodowym od osób prawnych?

W dniu 21.03.2005r. do tutejszego Organu podatkowego wpłynął wniosek Wspólnoty mieszkaniowej w sprawie udzielenia pisemnej informacji w następującej sprawie: w związku z prowadzonym postępowaniem sądowym przeciwko deweloperom z tytułu wad budynku położonego przy ul. X , właściciele lokali winni scedować przysługujące im roszczenia odszkodowawcze związane z wadami części wspólnych nieruchomości na Wspólnotę mieszkaniową. Wspólnota reprezentowana przez zarząd , na podstawie przelewu praw , dochodzić będzie od deweloperów usunięcia wad lub zadośćuczynienia .

Cesja powyższa niezbędna jest w związku z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 23.09.2004r. sygn. III. CZP 48/4. Wspólnota zaznacza , że przelew praw następuje nieodpłatnie , a ewentualne środki uzyskane od deweloperów przeznaczone zostaną w całości na usunięcie wad budowlanych części wspólnych nieruchomości.

Porady prawne

Uwzględniając powyższe Wspólnota jest zdania , że umowa przelewu roszczeń nie podlega podatkowi dochodowemu od osób prawnych.

Biorąc powyższe pod uwagę , tutejszy Organ podatkowy uprzejmie wyjaśnia , zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 24 czerwca 1994r o własności lokali (Dz. U z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) ogół właścicieli , których lokale wchodzą w skład określonej nieruchomości , tworzy wspólnotę mieszkaniową , która może nabywać prawa , zaciągać zobowiązania , pozywać i być pozwaną .

Jednak , żeby Wspólnota mogła reprezentować właścicieli lokali przed sądem w sprawie przeciwko deweloperom , z tytułu wad budowlanych , właściciele lokali muszą przelać na nią te roszczenia . Potwierdza to uchwała Sądu Najwyższego z dnia 23 września 2004 r. (sygn. III CZP 48/4), zgodnie z którą wspólnota mieszkaniowa nie posiada legitymacji czynnej do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych , związanych z wadami fizycznymi nieruchomości wspólnej w stosunku do sprzedawcy odrębnej własności lokalu mieszkalnego , chyba że właściciel lokalu przelał na nią te roszczenia . Taka umowa przelewu praw właścicieli nieruchomości na zarząd wspólnoty , który będzie w ich imieniu występować przeciwko deweloperom , następuje nieodpłatnie , w związku z tym nie rodzi żadnych skutków w podatku dochodowym od osób prawnych.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika