Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku odnośnie usług (...)

Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku odnośnie usług transportu międzynarodowego.

W dniu 26.09.2006 r. do tut. Organu podatkowego wpłynął Pana wniosek z dnia 21.09.2006 r., uzupełniony pismem z dnia 12.12.2006 r. (data wpływu 13.12.2006 r.) w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku odnośnie usług transportowych.

Z treści złożonego wniosku wynika, że firma Pana świadczy usługi w zakresie transportu międzynarodowego. Wystawił Pan fakturę sprzedaży za usługę transportową. Zleceniodawcą usługi jest firma rosyjska z siedzibą w Rosji. Towar został załadowany na terytorium Rosji, natomiast rozładowany w Olsztynie na terytorium Polski. W związku z tym, że usługa transportu międzynarodowego towarów opodatkowana jest odpowiednio do odcinka trasy przebiegającego w każdym z krajów, w przypadku gdy odbywa się przez Polskę i kraje nie należące do Unii, należność za tę usługę wykazał Pan w dwóch pozycjach, z rozbiciem na odcinek krajowy, z podaniem liczby kilometrów i odcinek wykonany poza terytorium kraju (niepodlegający opodatkowaniu w Polsce). We wniosku zawarł Pan następujące pytania:1.Czy na terytorium Polski powinniśmy zastosować stawkę podatku VAT 0 %, jeżeli tak to dlaczego?2.Czy powinniśmy zastosować stawkę VAT 22 % na terytorium Polski, jeżeli tak to dlaczego? 3.Jakie dokumenty, ewentualnie informacje powinniśmy posiadać, aby móc zastosować powyższe stawki VAT?

Porady prawne

Pana zdaniem, zawartym w uzupełnieniu wniosku, w związku z tym, że usługa transportu międzynarodowego towarów opodatkowana jest odpowiednio do odcinka trasy przebiegającego w każdym z krajów, w przypadku gdy odbywa się przez Polskę i kraje nie należące do Unii, należność za tę usługę została wykazana w dwóch pozycjach, z rozbiciem na odcinek krajowy z zastosowaniem stawki VAT 0 % z podaniem liczby kilometrów oraz stawki VAT 22 % na terenie Rosji. Zgodnie z art. 83 firma nie posiadała informacji, że usługa transportowa wchodziła w podstawę opodatkowania przewożonego towaru.

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z treścią art. 27 ust. 2 pkt 2 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku świadczenia usług transportowych miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, z zastrzeżeniem art. 28. Oznacza to, że co do zasady, usługi transportowe są opodatkowane w kraju, w którym dany transport się odbywa. Dla określenia miejsca opodatkowania w przypadku świadczenia usług transportu międzynarodowego należy podzielić całą trasę przejazdu na poszczególne odcinki, tj. na odcinek krajowy czyli dla transportu wykonanego w Polsce oraz na odcinek znajdujący się poza terytorium Polski. Przez transport międzynarodowy, zgodnie z art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b) w/w ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się przewóz lub inny sposób przemieszczania towarów z miejsca wyjazdu (nadania) poza terytorium Wspólnoty do miejsca przyjazdu (przeznaczenia) na terytorium kraju. W myśl art. 83 ust. 1 pkt 23 ustawy o podatku od towarów i usług dla usług transportu międzynarodowego stosuje się stawkę podatku w wysokości 0 %.Jednocześnie, zgodnie z ust. 5 pkt 1, 2 art. 83 w/w ustawy, dokumentami stanowiącymi dowód świadczenia usług, o których mowa w ust. 1 pkt 23 czyli usług transportu międzynarodowego, są:w przypadku transportu towarów przez przewoźnika lub spedytora ? list przewozowy lub dokument spedytorski (kolejowy, lotniczy, samochodowy, konosament morski, konosament żeglugi śródlądowej), stosowany wyłącznie w komunikacji międzynarodowej lub inny dokument, z którego jednoznacznie wynika, że w wyniku przewozu z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim oraz faktura wystawiona przez przewoźnika (spedytora),w przypadku transportu towarów importowanych ? oprócz dokumentów, o których mowa wyżej, dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów.

Zgodnie z art. 2 pkt 7 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, przez import towarów rozumie się przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium kraju. Terytorium państwa trzeciego to terytorium państwa niewchodzące w skład terytorium Wspólnoty (art. 2 pkt 5 w/w ustawy), natomiast terytorium kraju to terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 2 pkt 1 tej ustawy).

Biorąc pod uwagę stan faktyczny sprawy, przedstawiony przez Pana we wniosku, należy stwierdzić, że świadczy Pan usługi transportu międzynarodowego, o których mowa w cytowanym art. 83 ust. 3 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż przewozi Pan towary z miejsca nadania na terenie Rosji czyli z terytorium państwa trzeciego niewchodzącego w skład Wspólnoty (art. 2 pkt 5 ustawy o podatku od towarów i usług) do miejsca przeznaczenia na terenie naszego kraju. Jednocześnie ma miejsce import tych towarów ( art. 2 pkt 7 w/w ustawy).

W związku z powyższym opisana usługa transportu międzynarodowego w części świadczonej na terenie Polski, proporcjonalnie do całości trasy, będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0 %, o której mowa w art. 83 ust. 1 pkt 23 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, o ile będzie Pan dysponował dokumentami, opisanymi w art. 83 ust. 5 pkt 1, 2 tej ustawy. Musi więc Pan jednocześnie posiadać list przewozowy, z którego jednoznacznie wynika, że w ramach przewozu nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim czyli z Rosją oraz dokument potwierdzony przez urząd celny, z którego jednoznacznie wynika, że wartość usługi transportowej została wliczona do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Jeżeli nie dysponuje Pan którymś z w/w dokumentów to nie ma Pan prawa do zastosowania na odcinku krajowym stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0 % i jest Pan zobowiązany opodatkować tę część usługi transportu międzynarodowego stawką podstawową w wysokości 22 %, wynikającą z art. 41 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast wartość usługi transportowej, świadczonej przez Pana na terytorium Rosji, nie będzie w ogóle podlegała opodatkowaniu polskim podatkiem od towarów i usług, gdyż, jak wynika z cytowanego art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług transportowych jest miejsce, gdzie odbywa się transport z uwzględnieniem pokonanych odległości, a ta część usługi nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu, wymienionych w art. 5 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;eksport towarów;import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów. Odcinek trasy przebyty na terytorium Rosji nie jest objęty przepisami unijnymi i to czy usługa transportowa będzie opodatkowana na terenie Rosji czy też nie będzie zależało wyłącznie od przepisów podatkowych obowiązujących w tym państwie.

Tym samym, tut. Organ podatkowy nie podziela Pana stanowiska w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika