Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opłat z tytułu użytkowania (...)

Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r.

W dniu 22.03.2007r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Burmistrza Gminy z dnia 21.03.2007r., w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie opłat z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r.

Z treści złożonego wniosku wynika, że zgodnie z art. 71 i następnymi ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (tj. Dz. U. z 2004r. Nr 261, poz. 2603, ze zm.), za oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste Gmina pobiera pierwszą opłatę (jednorazowo, do dnia zawarcia umowy o oddanie tej nieruchomości w użytkowanie wieczyste) oraz opłaty roczne. Opłaty roczne użytkownik wnosi przez cały okres użytkowania wieczystego, w terminie do 31 marca każdego roku, z góry za dany rok. Za lata 2005 i 2006 do opłaty rocznej Gmina doliczała 22 % podatek VAT, co znajdowało odzwierciedlenie na stosownej fakturze, nawet w odniesieniu do tych gruntów, na których użytkowanie wieczyste zostało ustanowione przed dniem 1 maja 2004r. W dniu 8 stycznia 2007r. Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie sygn. akt I FPS 1/06 w składzie 7 sędziów pod przewodnictwem Prezesa Izby Finansowej, po rozpoznaniu zagadnienia prawnego przekazanego przez skład orzekający Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, podjął uchwałę, że ?Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r., gdy taka czynność nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. w sprawie podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.) ani nie zawiera w sobie należnego podatku, ani też nie powinna być powiększona o taki podatek na podstawie przepisów tej ustawy.

Porady prawne

Mając powyższe na uwadze Gmina zaprzestała pobierania podatku od opłat rocznych za 2007r., gdzie użytkowanie wieczyste zostało ustanowione przed 1 maja 2004r. W tym stanie rzeczy prosi Pan o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, tzn. czy opłaty roczne z tytułu użytkowania wieczystego ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r. są usługą czy dostawą oraz czy należy obciążać je podatkiem od towarów i usług i w jaki sposób, poprzez doliczenie podatku czy też poprzez uznanie, że opłata podatek taki zawiera w sobie.

Biorąc powyższe pod uwagę oraz uwzględniając stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie sygn. akt I FPS 1/06, zdaniem tut. Organu podatkowego, oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste jest dostawą towaru, o której mowa w art. 7 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, a nie świadczeniem usługi, o którym mowa w art. 8 ust. 1 tej ustawy. W dostawie towarów obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje z chwilą wydania towarów. W przypadku użytkowania wieczystego gruntów, ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r. dostawa gruntów nastąpiła w trakcie obowiązywania ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993r. Nr 11, poz.50, ze zm.), zgodnie z którą czynność oddania gruntu w użytkowanie wieczyste nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Z tego też względu opłaty roczne od ustanowionego przed dniem 1 maja 2004r. użytkowania wieczystego gruntów i pobierane po tym dniu nie mogą podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy nowej ustawy o podatku od towarów i usług, tj. z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535, ze zm.), obowiązującej od dnia 1 maja 2004r.

W związku z powyższym, tut. Organ podatkowy podziela Pana stanowisko w przedmiotowej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień złożenia wniosku i wydania niniejszej interpretacji.


Referencje

I FPS 1/06, uchwała składu 7 sędziów NSA

PP/443-4/07/MK, postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika