Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury dokumentującej (...)

Prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z faktury dokumentującej zakup samochodu, którego zbywca w momencie sprzedaży nie posiadał zaświadczenia o przeprowadzonym dodatkowym badaniu technicznym.

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej nabył Pan 28 grudnia 2006 r. samochód ciężarowy marki Renault Kangoo. W dowodzie rejestracyjnym tego samochodu brak było wpisu potwierdzającego, iż pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym w art. 86 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) i nie zostało przeprowadzone dodatkowe badanie techniczne, o którym mowa w art. 86 ust. 5 powołanej wyżej ustawy. W związku z powyższym w rozliczeniu zobowiązania podatkowego za grudzień 2006 r. pomniejszył Pan podatek należny o 60% kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup przedmiotowego samochodu. W styczniu 2007 r. uzyskał Pan zaświadczenie ze stacji diagnostycznej o przeprowadzonym badaniu technicznym, z którego wynika, że pojazd spełnia wymogi o których mowa w przywołanym wyżej art. 86 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług.

Porady prawne

W związku z wątpliwościami odnośnie stosowania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług prosi Pan o interpretację czy posiada Pan prawo do złożenia korekty deklaracji VAT-7 za grudzień 2006 r. i wykazania w niej pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z otrzymanej faktury. Według Pana opinii przysługuje Panu prawo do złożenia korekty i do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości.

Analizując przedstawione informacje, zawarte w złożonym wniosku, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do brzmienia art. 86 ust. 3 w/w ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

Zasady związane z ograniczeniem kwoty podatku naliczonego nałożone przepisem art. 86 ust. 3 nie obejmują określonych kategorii pojazdów samochodowych oraz przypadków wymienionych w art. 86 ust. 4, tj:1.pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van; 2.pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50 % długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków; 3.

pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków; 4.pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu; 5.pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy; 6.pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie; 7.przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:a.odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub b.oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

W myśl art. 86 ust. 5 i ust. 5 a w/w ustawy spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 4 pkt 1 - 4 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu, zawierającego właściwą adnotację o spełnieniu tych wymagań. Kopię zaświadczenia, o którym mowa w ust. 5, podatnik jest obowiązany dostarczyć, w terminie 14 dni od dnia jego otrzymania, do naczelnika urzędu skarbowego.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż powołana wyżej ustawa o podatku od towarów i usług nie określa terminu przeprowadzenia dodatkowego badania technicznego w przypadku nabycia pojazdu samochodowego, o którym mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 ? 4 tej ustawy. Również wykonanie dodatkowego badania technicznego, a następnie dostarczenie kopii zaświadczenia do urzędu skarbowego w terminie, o którym mowa wyżej jest tylko obowiązkiem podatnika, a nie warunkiem dającym uprawnienie do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu samochodów o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1 - 4 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Zatem ustawodawca uzależnił prawo podatnika do odliczenia podatku od spełnienia przez dany pojazd samochodowy wymagań określonych w art. 86 ust. 4 ustawy, nie zaś od wykonania przedmiotowych badań technicznych. Natomiast zaświadczenie wydawane przez uprawnioną okręgową stację kontroli pojazdów, o którym mowa w cytowanym wyżej art. 86 ust. 5 ustawy ma jedynie potwierdzać prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia tego pojazdu.

W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza Pana stanowisko zawarte w złożonym wniosku i stwierdza, że ma Pan prawo do obniżenia podatku należnego o pełną kwotę podatku naliczonego, wynikającą z faktury dokumentującej nabycie pojazdu, który spełnia wymagania określone w art. 86 ust. 4 pkt 1- 4 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. Prawo to może Pan zrealizować poprzez złożenie korekty deklaracji podatkowej VAT-7 za grudzień 2006 r.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika