Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego ujęcia zakupu (...)

Dotyczy interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego ujęcia zakupu towarów handlowych, z państw trzecich, składowanych w pomieszczeniach składu celnego oraz w zakresie sprzedaży ze składu celnego do krajów trzecich.

W dniu 15.02.2006r. do tut. Organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki z dnia 14.02.2006r., w sprawie interpretacji przepisów podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego ujęcia zakupu towarów handlowych, składowanych w pomieszczeniach składu celnego z krajów trzecich (nie objętych zakresem Unii Europejskiej) oraz w zakresie sprzedaży ze składu celnego do krajów nie objętych zakresem Unii Europejskiej.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Spółka dokonuje obrotu towarowego z krajami trzecimi. Obrót ten polega na bezpośrednim imporcie, gdzie towar bezpośrednio przyjmowany jest do magazynu krajowego (uiszczane są należności celno ? podatkowe). Firma korzysta również z procedury składu celnego, gdzie należności celno ? podatkowe nie są pobierane przez organ celny, a jedynie zabezpieczane. Z uwagi na powyższe Spółka nie uwzględnia w ewidencji VAT oraz w deklaracjach VAT-7 zakupu towaru z kraju trzeciego, objętego procedurą składu celnego. Zdaniem Spółki, w przestawionej sytuacji, postępuje ona prawidłowo. Ponadto, Spółka dokonuje sprzedaży ze składu celnego towarów posiadających status niewspólnotowych do krajów nie objętych zakresem Unii Europejskiej, tj. do krajów trzecich. Sprzedaż odbywa się bezpośrednio ze składu celnego czyli poza polskim obszarem celnym ? towar objęty jest procedurą składu celnego, która kończy się z chwilą przeniesienia praw własności na kontrahenta zagranicznego nie powodując powstania należności celno ? podatkowych, gdyż towar objęty jest procedurą tranzytu.Z uwagi na powyższe, Spółka nie uwzględnia sprzedaży towaru ze składu celnego w ewidencji oraz w deklaracji VAT.Zdaniem Spółki, w przestawionej sytuacji, postępuje ona prawidłowo.

Porady prawne

Biorąc powyższe pod uwagę tut. Organ podatkowy stwierdza, że w sytuacji, gdy towary zakupione od kontrahenta z kraju trzeciego, tj. z poza terenu Unii Europejskiej, zostają objęte procedurą składu celnego, w której nie są pobierane przez organ celny należności celno ? podatkowe, należy stwierdzić, że nie jest zakończona procedura importu, o którym mowa w art. 2 pkt 7 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług.W związku z powyższym nie powstaje obowiązek podatkowy z tytułu importu, w myśl art. 19 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem w opisanej sytuacji nie powstaje dług celny i nie powstaje obowiązek zapłacenia podatku naliczonego. Zatem przedmiotowe nabycie nie musi być ujęte w ewidencji i deklaracji VAT-7, gdyż nie występuje podatek naliczony do odliczenia, o którym mowa art. 86 ust. 1, 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 5 ust. 1 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,2.eksport towarów,3.import towarów,4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Czynność sprzedaży opisana przez Spółkę we wniosku nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a wymienionych w przytoczonym art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie spełnia ona znamion ani wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, określonego w art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ani importu towarów, zgodnie z art. 2 pkt 7 tej ustawy, ani wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów, jak wynika z art. 13 ust. 1 ustawy, ani też eksportu towarów, określonego w art. 2 pkt 8 ustawy, ani nie jest to sprzedaż towaru czy świadczenie usługi na terytorium kraju. Towar w składzie celnym nie ma statusu towaru wspólnotowego dopóki nie zostanie dopuszczony do obrotu. Zatem dostawa takiego towaru, jako dokonana poza terytorium Wspólnoty, nie podlega podatkowi od towarów i usług. Ponadto jest to dostawa w składzie celnym towarów, od których nie powstaje dług celny, rodzący obowiązek podatkowy z tytułu importu (art. 19 ust. 7 w/w ustawy o podatku od towarów i usług) i dlatego taka dostawa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym transakcja dotycząca sprzedaży ze składu celnego na rzecz kontrahentów z państw trzecich, tj. nie będących członkami Unii Europejskiej, towarów nabytych od kontrahentów z państw trzecich i jednocześnie posiadających status towarów niewspólnotowych, tj. nie dopuszczonych do obrotu na terytorium Wspólnoty, nie podlega ustawie z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług i nie musi być wykazywana w ewidencjach i deklaracjach VAT.

Tym samym, tut. Organ podatkowy podziela stanowisko Spółki w przedstawionej sprawie i informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę w przedmiotowym zapytaniu oraz stanu prawnego obowiązującego na dzień sporządzenia wniosku i wydania niniejszego postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika