Dotyczy prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu otrzymania faktury dokumentującej (...)

Dotyczy prawidłowości rozliczenia podatku od towarów i usług z tytułu otrzymania faktury dokumentującej zakup świadczonych przez kontrahenta usług transportowych na trasie Hamburg - Pęcice.

Wnioskiem z dn. 16.05.2007 r., Spółka zwróciła się o pisemną interpretację przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, przedstawiając następujący stan faktyczny:Spółka zajmuje się importem towarów z Chin. W opisanej we wniosku sprawie, Spółka zleciła polskiej firmie transportowej wykonanie usług polegających na zwolnieniu, odbiorze i przewozie kontenerów z portu w Hamburgu do siedziby Spółki. Zakres wykonywanych usług obejmował również uiszczanie opłat portowych oraz opłat za wystawianie przez zagranicznego spedytora dokumentów przewozowych. Po wykonaniu usługi przewoźnik wystawiał fakturę VAT, za wykonaną usługę transportową na trasie Hamburg ? Pęcice, o symbolu usługi PKWiU 60.24.22-00.90., opodatkowaną 22% stawką podatku od towarów i usług. Spółka występowała na fakturach jako zlecający i podawała swój polski NIP (bez znaku PL). Dodatkowo przewoźnik wystawił noty obciążeniowe tytułem zwrotu poniesionych przez niego opłat portowych oraz kosztów wystawienia przez zagranicznego spedytora dokumentów przewozowych.Jak wynika z wniosku Spółki, towar będący przedmiotem opisanych wyżej usług transportowych poddawany był odprawie celnej na terytorium Polski na podstawie dokumentu SAD. Do podstawy opodatkowania podatkiem importowym przywożonych towarów zostały wliczone koszty netto wynikające z w/w faktur VAT oraz koszty wynikające z not obciążeniowych.

Porady prawne

W bieżącym roku Spółka otrzymała faktury korygujące dotyczące wystawionych w 2006 roku faktur VAT dokumentujących opisane wyżej usługi transportowe. Jak informuje wnioskodawca, faktury korygujące zostały wystawione w związku ze zmianą klasyfikacji usług po otrzymaniu przez ich wystawcę decyzji Dyrektora Izby Skarbowej. W fakturach korygujących widnieją następujące pozycje:odcinek krajowy (granica-Pęcice), kod PKWiU 60.24.22-00.90, zastosowana stawka podatku 0%,odcinek zagraniczny, kod PKWiU 60.24.22-00.90, zastosowana stawka NP. z adnotacją ?nabywca rozliczy podatek na podstawie art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług?,opłaty portowe, kod PKWiU 63.40, zastosowana stawka NP. z adnotacją ?nabywca rozliczy podatek na podstawie art. 28 ustawy o podatku od towarów i usług?,

Jak wynika z treści wniosku Spółka, na podstawie otrzymanych faktur korygujących, rozliczyła podatek od towarów i usług w następujący sposób: - koszty wykazane jako odcinek krajowy rozliczyła w deklaracji VAT-7 w pozycji nabycie towarów i usług pozostałych - koszty wykazane jako odcinek zagraniczny oraz koszty portowe, na podstawie faktury wewnętrznej rozliczyła w deklaracji VAT-7 w pozycji ?import usług? oraz nabycie towarów i usług pozostałych.W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości dokonanego rozliczenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia stwierdza co następuje:

Na wstępie Naczelnik tut. Organu podatkowego informuje, że niniejsza interpretacja nie będzie odnosiła się do prawidłowości opodatkowania przez sprzedawcę opisanej usługi transportowej. Wystawca faktury nie dopełnił obowiązku do którego obliguje go § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.

U. Nr 95, poz. 798 ze zm.). Bowiem zgodnie z brzmieniem w/w przepisu: ?W przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku?. Należy zaznaczyć, że zarówno przepisy ustawy jak i rozporządzeń wykonawczych nie przewidują zastosowania stawki podatku od towarów i usług 0% w odniesieniu do powołanych usług bez dodatkowych uwarunkowań. Usługi transportu towarów PKWiU 60.24.22-00.90 opodatkowane są podstawową stawką podatku 22%.

W oparciu o przedstawiony przez Spółkę we wniosku stan faktyczny tut. Organ podatkowy stwierdza, że w opisanym przypadku nie występuje import usług. Przez import usług, zgodnie z normą zawartą w art. 2 pkt 9 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4, zgodnie z którym: ?Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju?.Tymczasem opisana usługa transportowa świadczona jest przez podmiot zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług na terytorium kraju. W związku z powyższym Spółka na podstawie w/w faktury korygującej VAT nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu importu usług.

Odnosząc się natomiast do pozycji faktury oznaczonej jako odcinek krajowy opodatkowany stawką podatku od towarów i usług 0%, Spółka prawidłowo zaewidencjonowała tę pozycję w rubryce - nabycie towarów i usług pozostałych - deklaracji VAT-7. Na marginesie należy zauważyć, że zgodnie z § 16 ust. 5 cyt. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. Spółka winna pomniejszyć kwotę podatku naliczonego o kwotę podatku wykazanego w korekcie faktury, w rozliczeniu za miesiąc w którym Spółka otrzymała ten dokument.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika