Czy możliwe jest dokonywanie zapisów faktur w księdze przychodów i rozchodów jedną kwotą, wynikającą (...)

Czy możliwe jest dokonywanie zapisów faktur w księdze przychodów i rozchodów jedną kwotą, wynikającą z dziennego zestawienia sprzedaży?

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) , § 12 ust. 3 pkt 1), § 13 pkt 1), § 19 ust. 3 oraz § 20 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 11.09.2006r. w sprawie możliwości dokonywania zapisów faktur w księdze przychodów i rozchodów jedną kwotą, wynikającą z dziennego zestawienia sprzedaży, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe.

Porady prawne

U Z A S A D N I E N I E

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług telekomunikacyjnych. Wystawia kilkaset faktur w ciągu kilku dni. Każdą fakturę rejestruje przy użyciu kasy fiskalnej. Na koniec dnia drukuje raport fiskalny, który jako zestawienie sprzedaży wpisuje jedną kwotą w księdze przychodów i rozchodów. Czy takie prowadzenie księgi jest zgodne z przepisami podatkowymi?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy tak, ponieważ wynika to z § 19 Rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z przepisami Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów ( Dz. U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.) zapisy w księdze przychodów i rozchodów winny być dokonywane na podstawie dowodów księgowych, wśród których ustawodawca wymienia m.in. faktury VAT ( § 12 ust. 3 pkt 1 Rozporządzenia ) a także dzienne zestawienie dowodów ( § 13 pkt 1 Rozporządzenia ). Co do zasady faktury wystawiane przez przedsiębiorcę w zakresie sprzedaży stanowią podstawę wpisów do księgi podatkowej. W sytuacji, gdy przedsiębiorca wystawia dziennie dużą ilość faktur, zamiast wpisu poszczególnych faktur dokonuje się wpisu do księgi przychodów i rozchodów jednej kwoty w oparciu o dzienne zestawienie sprzedaży ( § 19 ust. 3 Rozporządzenia). Zestawienie sprzedaży powinno zawierać co najmniej datę i kolejny numer zestawienia, numery od-do faktur objętych zestawieniem, sumę zbiorczą tych faktur oraz podpis podatnika lub osoby, która sporządziła zestawienie , co określa § 19 ust. 4 w/w rozporządzenia).

W razie ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących, zapisów w księdze przychodów i rozchodów dokonuje się na podstawie danych wynikających z raportów dobowych skorygowanych o wartości dotyczące zwrotów towarów wynikających z odrębnych ewidencji ( § 20 ust. 1 Rozporządzenia).

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko podatnika, ponieważ jego prawidłowość wynika wprost z przepisów podatkowych.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika