Czy przedsiębiorca, który w 2004r. był pracownikiem a obecnie prowadzi działalność gospodarczą (...)

Czy przedsiębiorca, który w 2004r. był pracownikiem a obecnie prowadzi działalność gospodarczą i współpracuje z byłym pracodawcą, może w 2007r. wybrać formę opodatkowanie na zasadach podatku liniowego?

Działając na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 oraz art. 217 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa ( j.t. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) , art. 9a ust. 1-3, art. 30c ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t.j. z 2000r. Dz. U. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) w związku z wnioskiem z dnia 05.10.2006r. w sprawie możliwości opodatkowania działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko wnioskodawcy i uznaje je za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Porady prawne

Stan faktyczny sprawy przedstawiony przez wnioskodawcę.

Wnioskodawca wraz ze wspólniczką prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej w zakresie usług turystycznych. Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej obie wspólniczki były pracownikami jednego z organizatorów wyjazdów, z którym jako przedsiębiorcy współpracują i osiągają z tej współpracy przychody z działalności gospodarczej. Umowa o pracę wnioskodawcy została rozwiązana w 2004r. W latach 2005- 2006 dochody osiągnięte z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach ogólnych a podatek dochodowy opłacany według skali podatkowej. Czy w 2007r. może wybrać formę opodatkowania na zasadach podatku liniowego?

Stanowisko w sprawie:

Zdaniem wnioskodawcy przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zabraniają skorzystania z możliwości opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w 2007r. przy zastosowaniu stawki podatku w wysokości 19% ( podatek liniowy).

Ocena prawna stanowiska:

Zgodnie z art. 9a ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( t. j. Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 z późn. zm. ) podatnicy prowadzący działalność gospodarczą mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z tej działalności na zasadach określonych w art. 30c w/w ustawy ( podatek liniowy). Ustawodawca określa jednak warunki, jakie musi spełnić przedsiębiorca , aby opłacać podatek liniowy:

1.obowiązek złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania,

2.brak uzyskania przychodu ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

- wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

- wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Uzyskanie przychodów w okolicznościach podanych w pkt 2 powoduje utratę w roku podatkowym prawa do opodatkowania podatkiem liniowym oraz obowiązek złożenia deklaracji o wysokości osiągniętego dochodu od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę.

Z powyższego wynika, że okolicznością wyłączającą możliwość skorzystania z opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej według stawki liniowej jest wcześniejsze wykonywanie czynności z zakresu działalności gospodarczej w ramach stosunku pracy, ale tylko w roku rozpoczęcia działalności gospodarczej lub roku poprzednim. Nie powoduje utraty prawa do skorzystania z opodatkowania podatkiem liniowym wykonywanie czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej innej niż wykonywane w ramach stosunku pracy.

W przedmiotowej sprawie wykonywanie tych samych czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej, w ramach stosunku pracy w 2004r. na rzecz byłego pracodawcy, nie wyklucza w 2007r. wyboru opodatkowania w formie podatku liniowego.

Reasumując, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Pruszkowie potwierdza stanowisko podatnika wyrażone we wniosku.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z przepisem art. 14b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika