Czy sprzedaż przedmiotowego gruntu ma podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Czy sprzedaż przedmiotowego gruntu ma podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

POSTANOWIENIE
W dniu 13.07.2006r. Spółka wystąpiła do tut. Organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek dotyczy podatku od towarów i usług.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 6 maja 1997r. Spółka nabyła od Gminy Miasta Radomia niezabudowaną nieruchomość położoną w Radomiu przy ul. ...... Przy zakupie tej nieruchomości nie zapłacono opłaty skarbowej na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 1 lit. j ustawy o opłacie skarbowej. Nie zapłacono również podatku od towarów i usług. Przez okres od nabycia nieruchomości do chwili obecnej Spółka nie dokonała żadnej zabudowy na tym gruncie i nie poniosła żadnych nakładów.
Dopiero w 2006r wykonano projekt obiektów budownictwa mieszkaniowego i obecnie Spółka zwróciła się z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę, w związku z obowiązkiem spieniężenia składników masy upadłości zostanie ogłoszony przetarg na sprzedaż gruntu wraz z dokumentacją. W związku z tym powstaje konieczność uzyskania informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego.Do wniosku podatnik załączył kserokopię aktu notarialnego repetytorium A nr 4027/97 z dnia 06.05.1997r.).
Pytanie Podatnika:
Czy sprzedaż przedmiotowego gruntu ma podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Stanowisko Podatnika:
Zdaniem Podatnika cena dokumentacji budowlanej obejmować będzie podatek od towarów i usług.
Podatnik uważa również, że nie będzie miał w przedmiotowej sytuacji zastosowania przepis art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.), jak również art. 5 ust. 1 cyt. ustawy, bowiem grunt sprzedawany jest jednorazowo, bez zamiaru dokonywania podobnych czynności w przyszłości. Czynność ta nie będzie więc podlegała podatkowi od towarów i usług.
Stanowisko Organu Podatkowego:
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 cyt. ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.
Oznacza to, że zwolniona od podatku od towarów i usług jest sprzedaż gruntu niezabudowanego, ale takiego, który nie jest terenem budowlanym bądź przeznaczonym pod zabudowę.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynik, że sprzedaż gruntu wykonywana jest w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatem nie ma tu zastosowania art. 15 ust. 1 i ust. 2 cyt. ustawy. W myśl art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Porady prawne
Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Przedmiotowy grunt przeznaczony jest pod zabudowę, zatem nie ma tu zastosowania zwolnienie od podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 cyt. ustawy.
Sprzedaż przedmiotowej nieruchomości wraz z projektem budowlanym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Pouczenie:
Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Załączoną do wniosku kserokopię aktu notarialnego repetytorium A nr ..... z dnia 06.05.1997r.) nie poddano ocenie, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego.
Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej -do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Zgodnie z art. 14b § 4 ustawy z dnia 29.08.1997r. na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia. Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy z dnia 29.08.1997r. powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia.
Zgodnie z art. 236 § 2 pkt. 1 cyt. ustawy zażalenie podlega opłacie skarbowej we właściwej wysokości.
Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez Organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika