Czy spłata kredytu inwestycyjnego -biznes hipoteka w okresie od 19.04.2005r do 18.04.2007r zaciągniętego (...)

Czy spłata kredytu inwestycyjnego -biznes hipoteka w okresie od 19.04.2005r do 18.04.2007r zaciągniętego na zakup nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalno- usługowym , skutkuje zwolnieniem z uiszczenia podatku dochodowego od przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat?

W dniu .......2007r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Pani ..................................o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego- czy spłata kredytu inwestycyjnego w okresie od 19.04.2005r zaciągniętego na zakup nieruchomości mieszkalno-usługowej skutkuje zwolnieniem z uiszczenia podatku dochodowego od przychodu z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego przed upływem 5 lat..

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika : W dniu 19.04.2005r wnioskodawczyni dokonała sprzedaży udziału w #189; części lokalu mieszkalnego ( sprzedaż nastąpiła przed upływem 5 lat od daty nabycia).W dniu 04.05.2005r w/w złożyła oświadczenie , że przychód ze sprzedaży wydatkuje w ciągu 2 lat na cele mieszkaniowe , określone w art.21 ust.1 pkt. 32 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.W dniu 08.10.2003r ( a więc przed dokonaniem sprzedaży) Wnioskodawczyni zakupiła nieruchomość zabudowaną budynkiem wielolokalowym mieszkalno-usługowym o powierzchni użytkowej 1.283 m#178; wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntów .Następnie Wnioskodawczyni przeprowadziła inwentaryzację architektoniczną nabytej nieruchomości w wyniku której ustalono,że łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 1179,10 m#178; , z której 605,9 m#178; stanowią lokale mieszkalne.

Porady prawne

Zakup przedmiotowej nieruchomości został częściowo sfinansowany kredytem inwestycyjnym biznes-hipoteka udzielonym przez Bank .............................. prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą : ...............W/w nieruchomość została wprowadzona do ewidencji środków trwałych i podlega odpisom amortyzacyjnym , gdyż jest wykorzystywana w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości we własnym imieniu. Zdaniem Wnioskodawczyni wydatkowanie przychodu uzyskanego ze sprzedaży na spłatę w/w kredytu w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży skutkuje zwolnieniem z 10% podatku dochodowego ? zgodnie z art. 21 ust.1 pkt.32 lit. ?e? ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.Wobec Wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Zgodnie z art. 10 ust.1 pkt. 8 lt. ?a? ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. Z 2000r Nr14 , poz. 176 ze zm.), odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości ,stanowi źródło przychodów , jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego , w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. Zgodnie z art 28 ust 2 i 2 ?a? cytowanej ustawy podatek od dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych , określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit ?a? - ?c?, ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Podatek ten jest płatny bez wezwania w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia na rachunek urzędu według miejsca zamieszkania podatnika , chyba , że w tym terminie podatnik złoży oświadczenie , że uzyskany ze sprzedaży przychód przeznaczy w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży na cele określone w art. 21 ust.1 pkt 32 lit ?a? i ?e?, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych , określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit ?a?-?c?, z zastrzeżeniem ust.2 i 2a, w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży:#9679; na nabycie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej :budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku , lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawo użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego , w tym również gruntu lub udziału w gruncie , albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, #9679; na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę , remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego , położonych na terytorium RP, #9679; na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację ? na cele mieszkalne ? własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonych na terytorium RP, #9679; na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele wskazane wyżej, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium RP , w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Z brzmienia wyżej przywołanego przepisu wynika ,że wyliczenie zawartych w nim tzw. wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania kwot uzyskanego przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości , ma charakter wyczerpujący , a nie przykładowy. Przepisy dotyczące wszelkiego rodzaju ulg i zwolnień podatkowych jako odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania powinny być interpretowane ściśle , z wyłączeniem wykładni rozszerzającej. Intencją ustawodawcy było umożliwienie podatnikom uzyskującym przychody ze sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych zwolnienia z opodatkowania środków uzyskanych z w/w tytułów przeznaczonych na realizację własnych celów mieszkaniowych wymienionych w art 21 pkt 32 lit. ?a? i ?e? ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. . Z przedstawionych dokumentów wynika, że przedmiotową nieruchomość podatniczka nabyła na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą , którą prowadzi w formie jednoosobowej między innymi w zakresie najmu nieruchomości we własnym imieniu. Nieruchomość ta została wpisana do ewidencji środków trwałych w prowadzonej działalności i podlega odpisom amortyzacyjnym. Z przedłożonej przez Wnioskodawczynię umowy kredytowej wynika ,że zaciągnięty w Banku .........inwestycyjny- biznes hipoteka został udzielony Wnioskodawczyni nie jako osobie fizycznej na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych, ale jako osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na zakup nieruchomości związanej z tą działalnością.

Z w/w umowy o kredyt inwestycyjny - biznes hipoteka zawartej w dniu ............wynika , że Bank ............udzielił kredytu na zakup nieruchomości ? kamienicy położonej w ........... wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu.Kredytobiorcą była Pani ............prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą : ..................................... Kredyt inwestycyjny został więc udzielony osobie fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą na zakup nieruchomości związanej z tą działalnością, a nie osobie fizycznej na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych. Spłata kredytu jest więc nierozerwalnie związana ze zdarzeniami stanowiącymi realizację działalności gospodarczej. W związku z powyższym spłata w/w kredytu inwestycyjnego-biznes hipoteka nie powoduje zwolnienia Wnioskodawczyni z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym kwot wydatkowanych na ten cel, a stanowiących uprzednio przychód uzyskany z tytułu sprzedaży nieruchomości . Przedstawiony stan faktyczny wskazuje , że poniesione wydatki na spłatę przedmiotowego kredytu nie służyły zaspokojeniu własnych celów mieszkaniowych , lecz związane były bezpośrednio z prowadzoną działalnością gospodarczą

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i aktualny stan prawny Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawczynię we wniosku jest nieprawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika