Czy wystąpi podatek od dochodu ze zbycia nieruchomośc w przypadku sprzedaży nieruchomosci po dwunastomiesiecznym (...)

Czy wystąpi podatek od dochodu ze zbycia nieruchomośc w przypadku sprzedaży nieruchomosci po dwunastomiesiecznym okresie zameldowania od daty nabycia, a także daty od jakiej nalezy liczyć dwunastomiesięczny okres zameldowania, tj. od daty zgonu, czy od daty sprawy spadkowej?

Z treści pisma wynika, iż Podatnik wraz z małżonką od 40 lat byli zameldowani w lokalu mieszkalnym w ....... Dnia 9 stycznia 2007r. małżonka Wnioskodawcy zmarła i pozostawiła testament, w którym całą swoją część majątku (mieszkanie i garaż) w 100% przepisała na Wnioskodawcę. Sporządzony testament nie ma wad formalnych (tak orzekł notariusz i adwokat). Po przeprowadzeniu sprawy spadkowej majątek będzie należał do Wnioskodawcy. Hipotetyczna wartość mieszkania i garażu to mniej więcej 120.000,00zł

Zdaniem Wnioskodawcy, dopiero po dwunastu miesiącach zameldowania można sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku.Zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta) starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Porady prawne

Wobec Wnioskodawcy nie jest prowadzone postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądem administracyjnym.W myśl art. 14a § 3 Ordynacji podatkowej interpretacja zawiera ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Jednym z elementów systemu opodatkowania dochodów ze sprzedaży nieruchomości jest zwolnienie przychodów ze sprzedaży budynków, czy tez lokalu mieszkalnego, w sytuacji gdy sprzedawca był zameldowany w danym budynku, czy tez lokalu przez określony czas.Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 21 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych od podatku wolne są przychody z odpłatnego zbycia:? budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku? lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu? spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie? prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawiejeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż dwanaście miesięcy przed datą zbycia.

Ustawa wprowadza dodatkowe warunki zwolnienia. zgodnie z przepisem art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złożył oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Złożenie oświadczenia jest więc warunkiem koniecznym dla korzystania ze zwolnienia. Bez złożenia oświadczenia w terminie, dochody ze sprzedaży nieruchomości ? choćby podatnik spełniał materialne przesłanki zwolnienia- będą opodatkowane.Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 126 ma zastosowanie do obojga małżonków.

Należy zaznaczyć, iż w przypadku nabycia nieruchomości w drodze spadku, za datę nabycia należy przyjąć chwilę śmierci spadkodawcy. Zgodnie bowiem z art. 924 i 925 kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, spadkobierca zaś nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Biorąc pod uwagę powyższe, sprzedaż lokalu mieszkalnego po upływie 12 miesięcy zameldowania na pobyt stały od daty jego nabycia, liczonej od dnia śmierci spadkodawcy, w tym przypadku od 9 stycznia 2007r. skutkuje zwolnieniem od podatku dochodu uzyskanego ze sprzedaży.Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę we wniosku jest prawidłowe.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika