Zapytanie Podatników dotyczy wpływu korekty podatku od towarów i usług za rok 2004, powodującej (...)

Zapytanie Podatników dotyczy wpływu korekty podatku od towarów i usług za rok 2004, powodującej zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu, na zwiększenie przychodów z działalności gospodarczej roku podatkowego 2005.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Państwa ... prowadzących działalność gospodarczą pod nazwą ..., z dnia 04.03.2005r. (data wpływu do US 08.03.2005r.) uzupełnionego w dniu 04.04.2005r., dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w kwestii wpływu korekty podatku od towarów i usług powodującej zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zwiększenie przychodów z działalności gospodarczej Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko Podatników przedstawione we wniosku w części dotyczącej podatku dochodowego jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 08.03.2005r. Państwo ... jako wspólnicy spółki cywilnej ..., wystąpili do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Wniosek Podatników w części dotyczącej przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług zostanie rozpatrzony odrębnym postanowieniem.

Stan faktyczny przedstawiony przez Podatników:

'... Proszę o wyjaśnienie dotyczące korekty podatku naliczonego VAT za 2004r. w następującej sytuacji:

1. Od stycznia do kwietnia 2004 - występowała sprzedaż zarówno opodatkowania jak i zwolniona z VAT.

2. Część podatku naliczonego VAT od zakupów dokonanych w kwietniu, a dot. sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej, która miała miejsce w kwietniu, - zgodnie z art. 86 ust.10 pkt 1, pkt 3 oraz ust. 11 ustawy VAT - została wykazana w deklaracji za m-c maj 2004 chociaż w tym miesiącu nie wystąpiła już sprzedaż zwolniona.

3. W deklaracji za m-c maj 2004 kwota podatku do odliczenia /od zakupów zw. ze sprzedażą tzw. mieszaną/ została ustalona wg struktury sprzedaży za 2003 rok tj. 81%.

4. Od maja do końca roku 2004 wystąpiła wyłącznie sprzedaż opodatkowana VAT.

Uznaliśmy, że zgodnie z art. 91 ustawy o VAT winniśmy dokonać korekty kwoty podatku odliczonego w ciągu 2004r. w deklaracji VAT-7 za m-c styczeń 2005, przyjmując strukturę sprzedaży za okres V-XII - 100%, w kol. 46 deklaracji wykazaliśmy kwotę powiększającą podatek VAT do odliczenia.

Informujemy jednocześnie, iż w roku 2005 opłacamy zryczałtowany podatek od przychodów ewidencjonowanych, a w roku 2004 dochód ustalany był w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów...'

Zapytanie Podatników dotyczy wpływu korekty podatku od towarów i usług za rok 2004, powodującej zwiększenie podatku naliczonego podlegającego odliczeniu na zwiększenie przychodów z działalności gospodarczej roku podatkowego 2005.

Zdaniem Podatników kwota podatku VAT w wartości obniżającej podatek należny powoduje powstanie przychodu podlegającego opodatkowaniu i, że będzie to przychód miesiąca lutego 2005 bo korekty dokonuje się w deklaracji (VAT-7) za m-c styczeń, składanej w m-cu lutym.

Stanowisko organu podatkowego:

Z przepisu art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) wynika, iż po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-7, dla zakończonego roku podatkowego.

W myśl art. 91 ust. 3 w/w ustawy korekty, o której mowa w ust. 1 i 2, dokonuje się w deklaracji składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. W zależności od przyjętego przez podatnika okresu rozliczeniowego podatku od towarów i usług, roczna korekta za 2004r. realizowana jest w rozliczeniu za:

- styczeń 2005r., czyli w deklaracji VAT-7 składanej w terminie do 25 lutego lub

- I kwartał 2005r, czyli w deklaracji VAT-7 składanej w terminie do 25 kwietnia.

Obowiązująca od dnia 1 stycznia 2005r. nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2004r. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) dostosowała zawarte w niej regulacje do przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, w tym między innymi dotyczące rozliczenia w podatku dochodowym korekty podatku naliczonego po zakończeniu roku podatkowego.

Zgodnie z dodanym art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z działalności gospodarczej jest kwota podatku od towarów i usług:

a) nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, podlegających amortyzacji zgodnie z art. 22a-22o lub

b) dotycząca innych rzeczy lub praw niebędących środkami trwałymi lub wartościami niematerialnymi i prawnymi, o którym mowa lit. a)

- w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej zwiększenie podatku odliczonego zgodnie z art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponadto zgodnie z art. 14 ust. 2d w/w ustawy przepis art. 2 pkt 7f stosuje się odpowiednio w przypadku zmiany prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 91 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. w przypadku gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się to prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.

Z powyższego przepisu wynika, iż korekta podatku od towarów i usług, powodująca zwiększenie podatku odliczonego, wpływa na zwiększenie przychodów z działalności gospodarczej, a tym samym przychód z w/w tytułu powstaje z chwilą dokonania korekty VAT. Zatem korekta dotycząca odliczenia VAT za 2004 rok, dokonywana w 2005r., wpływa na powstanie dodatkowego przychodu w roku podatkowym 2005, czyli z chwilą dokonania korekty.

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144 poz. 930z późn.zm.) opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych.

Zatem również u podatników prowadzących działalność gospodarczą, opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym, korekta podatku VAT polegająca na zwiększeniu podatku do odliczenia, skutkować będzie zaliczeniem wartości tego zwiększenia do przychodów, a tym samym powodować będzie wzrost podstawy opodatkowania. Kwota ta zaliczona zostanie do przychodów i nie rekompensuje tego brak zmian po stronie kosztowej, gdyż u tych podatników nie ma kosztów uzyskania przychodu.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% m.in. od przychodów, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 2 i 5- 10 ustawy o podatku dochodowym.

W przedstawionym stanie faktycznym, gdy korekta VAT za poprzedni rok 2004, polegająca na zwiększeniu podatku do odliczenia, została dokonana w deklaracji VAT-7 za 01/2005r., składanej w lutym 2005r., to powyższy przychód powstał w miesiącu lutym 2005r. W przypadku Podatników opodatkowanych ryczałtem ewidencjonowanym w/w przychód, jako określony w art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowany jest 3% stawką podatku. Tak ustalony ryczałt, zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym osiąganym przez niektóre osoby fizyczne, winien być wpłacony na rachunek urzędu skarbowego w terminie do dnia 20 następnego miesiąca.

Biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Podatników przedstawione w zapytaniu dotyczące zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w związku z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienie tego zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy z dnia 29.08.1997r. Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 ustawy Ordynacja podatkowa powinno zawierać zarzuty przeciwko postanowieniu, określać istotę i zakres żądanie będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie. Zażalenie podlega opłacie skarbowej w znakach opłaty skarbowej w wysokości 5,00 zł

Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b ust. 5 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika