dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji (...)

dotyczy możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji poniesionych kosztów kredytu bankowego (tj. odsetek i prowizji bankowej) zaciągniętego na zakup tychże akcji

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14 a § 1, § 3 i § 4, art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz 60 z póź. zm.) po rozpatrzeniu wniosku ... z dnia 07.03.2007r. (wpływ do Urzędu ? 12.03.2007r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji poniesionych kosztów kredytu bankowego (tj. odsetek i prowizji bankowej) zaciągniętego na zakup tychże akcji

Porady prawne

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.03.2007r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek ..., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia akcji poniesionych kosztów kredytu bankowego (tj. odsetek i prowizji bankowej) zaciągniętego na zakup tychże akcji.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:

?Dokonałem zakupu w ofercie publicznej na rynku pierwotnym papierów wartościowych spółki RUCH S.A. korzystając z kredytu w wysokości 390.000zł. Poniosłem koszty odsetek w wysokości 467,47zł oraz prowizji w kwocie 780,00zł, w sumie 1.247,47zł. Z samego kredytu nie zakupiłem akcji, gdyż była bardzo duża redukcja zleceń. W efekcie zakupiłem akcje za własną gotówkę, ale w/w koszty poniosłem. Gdybym nie brał kredytu, bym dokonał bardzo małej ilości zakupu akcji i tym samym zapłacił mały podatek od dochodu. Posiłkując się kredytem zakupiłem większą ilość akcji i zapłacę większy podatek od dochodu uzyskanego.?

Stanowisko Podatnika:

?Uważam, że należy uwzględnić jako koszty uzyskania przychodu, koszty kredytu, tj. odsetek i prowizji, które pobiera bank. Koszty muszą być udokumentowane zaświadczeniemz banku. Koszty zaświadczenia też powinny być uwzględnione. Nadmieniam, że bank PKO BP S.A. przysyłając PIT-8C pisze, że nie zostały uwzględnione koszty związane z korzystaniem z kredytu na zakup papierów wartościowych. Domniemywać należy, że takie koszty należy uwzględniać jak występują?.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 20.04.2007r. Podatnik złożył oświadczenie, że w opisanej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe, nie trwa kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Wobec Podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, nie trwa kontrola podatkowa, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl § 3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w § 1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Stanowisko organu podatkowego:

W myśl art. 30 b ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176 ze zm.), dochodem z odpłatnego zbycia papierów wartościowych jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art.22 ust.1 w/w ustawy, kosztami uzyskania przychodów są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Jak wynika z treści art.23 ust.1 pkt 38 cytowanej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu prze emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych.

Użyte przez ustawodawcę określenie wydatki na nabycie oznacza, że do kosztów ? ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji ? zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, tzn. takie, bez których poniesienia skuteczne nabycie udziałów lub akcji nie byłoby możliwe.

Zaciągnięty kredyt na zakup akcji spowodował poniesienie przez Pana dodatkowych kosztów związanych z obsługą niniejszego kredytu, tj. opłata prowizji bankowej i odsetek. Zapłacenie tych opłat było warunkiem koniecznym otrzymania kredytu, a cena zakupu akcji w momencie ubiegania się o kredyt była wartością przyszłą. Celem zaciągniętego przez Pana kredytu było nabycie akcji. W rezultacie opłaty za przygotowanie kredytu oraz odsetki od kredytu zaciągniętego przez podatnika w celu nabycia akcji mogą stanowić koszt uzyskania przychodów z tytułu ich zbycia w takiej wysokości, w jakiej zostały faktycznie poniesione przez Pana, jeżeli są to wydatki o charakterze definitywnym, które na podstawie zawartej z bankiem umowy zobowiązany był Pan ponieść nawet w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu w całości lub w części.

Reasumując, jeżeli poniósł Pan określony wydatek i przedstawi na jego poniesienie stosowny dowód oraz wykaże, że jego działania miały na celu uzyskanie przychodu, tj. że na podstawie dostępnej wiedzy można było zasadnie przypuszczać, że poniesione wydatki mogą zaowocować przychodem, to wydatek ten należy uznać za koszt uzyskania przychodu.

Mając na uwadze powyższe Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż stanowisko zajęte przez Wnioskodawcę we wniosku jest prawidłowe.

POUCZENIE:
1.Niniejsze postanowienie wydane zostało na podstawie stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.2.Zgodnie z art. 14b §1 i §2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia.3.Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. urzędu skarbowego w terminie 7 dni od daty jego doręczenia (art. 236 § 2 pkt 1 w/w ustawy). Zażalenie, zgodnie z przepisem art. 222 w związku z art. 239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.4.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art. 14b § 5 ustawy Ordynacja podatkowa.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika