Czy mogę wykonywać usługi w zakresie intrologatorstwa w formie ?umowy o dzieło?

Czy mogę wykonywać usługi w zakresie intrologatorstwa w formie ?umowy o dzieło?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14 a §1, §3 i §4, art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (tj. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku Pana ... z dnia 28.11.2006r (data wpływu do tut. Urzędu 28.11.2006r.), uzupełnionego w dniu 30.01.2007r. i w dniu 14.02.2007r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie wykonywania usługi introligatorskiej w formie ?umowy o dzieło? Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza, iż Pana stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

Porady prawne

UZASADNIENIE

W dniu 28.11.2006r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek Pana ...(uzupełniony w dniu 30.01.2007r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie wykonywania usługi introligatorskiej w formie ?umowy o dzieło?.

Stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę:

?Proszę o wykładnię prawną, czy mogę wykonywać usługi w zakresie introligatorstwa w formie ?umowy o dzieło?? Ponieważ poprzednio wykonywałem usługi w zakresie introligatorstwa oświadczam, że tą działalność jestem w stanie wykonywać, ale w oparciu o umowę o dzieło i zamierzam zawierać takie umowy?. Umowy o dzieło zawierał będę z instytucjami uspołecznionymi jak szkoły, urzędy państwowe, ale nie z osobami fizycznymi.?

Stanowisko Podatnika:

?Uważam, że mogę takie usługi wykonywać w ramach umowy o dzieło?.

Wobec Pana ... nie toczy się kontrola podatkowa, postępowanie podatkowe, ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Zgodnie z art.14a §1 stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl §3 w/w przepisu interpretacje, o których mowa w §1, zawierają ocenę prawną stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisów prawa.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z art.5a ust.6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
- prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychodu nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł takich jak:
1)stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta,
2)działalność wykonywana osobiście,
3)działy specjalne produkcji rolnej,
4)nieruchomości lub ich części,
5)najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze,
w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą,
6)kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych,
7)odpłatne zbycie:
a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,
d)innych rzeczy,
- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c)
- przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy ? przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany,
8)inne źródła.

Zgodnie z art.10 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 z późn. zm.) źródłem przychodu jest działalność wykonywana osobiście.

Za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w wyżej powołanym artykule, zgodnie z art.13 pkt 8 cyt. ustawy, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od:
a/ osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej,
b/ właściciela (posiadacza) nieruchomości, w której lokale są wynajmowane, lub działającego w jego imieniu zarządcy albo administratora ? jeżeli podatnik wykonuje te usługi wyłącznie dla potrzeb związanych z tą nieruchomością
- z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów uzyskanych na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej ? z wyjątkiem przychodów otrzymywanych przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

Biorąc pod uwagę powyższe i stan faktyczny przedstawiony we wniosku, że będzie Pan zawierać umowy wyłącznie z podmiotami gospodarczymi Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że usługi introligatorskie będzie Pan mógł wykonywać w ramach umowy o dzieło.

Zgodnie z art.45 ust.1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.

W zeznaniu należy wykazać przychody uzyskane z tytułu emerytury krajowej oraz przychody z działalności wykonywanej osobiście (m.in. z umów zlecenia i o dzieło).

POUCZENIE:
Powyższa interpretacja, w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art.236 §2 pkt 1 ustawy).Zażalenie, zgodnie z przepisem art.222 w związku z art.239 cyt. ustawy, powinno zawierać zarzuty oraz wskazanie dowodów uzasadniających to żądanie.Niniejsze postanowienie może zostać zmienione lub uchylone w drodze decyzji przez organ odwoławczy w trybie art.14b §5 ustawy Ordynacja podatkowa.
Otrzymują:1. Adresat 2. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie3. Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Radomiu4. a/a ? 2 egz.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika