Czy dofinansowania z ZFŚS do wypoczynku emerytów i rencistów będą korzystały ze zwolnienia od (...)

Czy dofinansowania z ZFŚS do wypoczynku emerytów i rencistów będą korzystały ze zwolnienia od podatku dochodowego do kwoty 2.280 zł. - zgodnie z art. 21 ust.1 pkt.38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.)

Stosownie do treści art.30 ust.1 pkt.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm.) od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów i rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy, stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art.21 ust.1 pkt.26 i 38 - w wysokości 10% należności.

Zgodnie z brzmieniem art.21 ust.1 pkt.38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. wolne od podatku dochodowego są świadczenia rzeczowe lub ekwiwalenty pieniężne w zamian tych świadczeń otrzymane przez emerytów i rencistów w związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych- do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty -2.280,zł.

Porady prawne

Z powyższego zwolnienia wynika ,iż nie wszystkie świadczenia pieniężne wypłacane emerytom są wolne od podatku dochodowego, a jedynie te wypłacane w zamian świadczeń rzeczowych, które są ich ekwiwalentem. Ekwiwalent w znaczeniu słownikowym to rzecz równa innej wartości , odpowiednik, równoważnik.

Świadczeniami rzeczowymi zaś są świadczenia w naturze ( nie w pieniądzu), tj. przykładowo paczki żywieniowe, bilety na imprezy sportowe, kulturalne, oświatowe itp.W takim rozumieniu wykupienie dla emeryta wczasów oraz biletu kolejowego byłoby również świadczeniem rzeczowym ( w naturze). Zatem ekwiwalent pieniężny wypłacony w zamian tych świadczeń będzie korzystał na podstawie powołanego art.21 ust.1 pkt.38 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ze zwolnienia od podatku dochodowego do wysokości 2.280 zł.

Z przedmiotowego zwolnienia nie korzystają zaś wypłacone emerytom świadczenia pieniężne, które nie są ekwiwalentem (równoważnikiem) świadczeń rzeczowych. W tym przypadku wypłacana emerytom kwota pieniężna bez względu na fakt czy emeryci korzystali ze zorganizowanego wypoczynku, czy też nie -nie będzie korzystała ze zwolnienia, gdyż nie będzie odpowiednikiem czy równoważnikiem świadczenia rzeczowego jakim byłyby wykupione przez pracodawcę wczasy.

W opisanym stanie faktycznym dopłaty do wypoczynku emerytów i rencistów zostały dokonane w kwotach pieniężnych na pisemny wniosek emeryta (rencisty) i nie stanowiły w opisanym znaczeniu równoważnika świadczenia rzeczowego, w związku z tym na podstawie art. 30 ust.1 pkt.4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. , będą podlegały opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika