Pytanie dot. sposobu rozliczenia się w podatku VAT w przypadku nabyć wewnątrzwspólnotowych dot. samochodów.

Pytanie dot. sposobu rozliczenia się w podatku VAT w przypadku nabyć wewnątrzwspólnotowych dot. samochodów.

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 18.06.2007r. przez Pana ........ dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 18.06.2007r. złożonym przez Pana ........ przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Wnioskodawca sprowadza z Anglii samochody, które sprzedaje w Polsce. Od dostawcy otrzymuje fakturę zakupu, na podstawie której sporządza fakturę wewnętrzną i nalicza podatek VAT. Podstawę opodatkowania i należny podatek VAT określa w poz. C.9 wiersz 32 i 33. Natomiast nabycie towarów oraz naliczony podatek ujmuje w pozycji D.2 poz. 46 i 47 deklaracji VAT. Dla każdego środka transportu sporządza VAT-23 ? Informację o wewnątrzwspólnotowym nabyciu środków transportu. Wnioskodawca uważa, że nie wypełnia pozycji 39 deklaracji VAT, ani też nie wpłaca podatku, o którym mowa w art. 103 ustawy o VAT. Sprowadzane samochody są towarem handlowym u Wnioskodawcy i podlegają opodatkowaniu w momencie sprzedaży w miesiącach następnych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2 - 10 i art. 133.Zgodnie z art. 103 ust. 1 ww. ustawy o VAT podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4 i art. 33.Przepis art. 103 ust. 3 ww. ustawy o VAT stanowi, że w przypadku o którym mowa w art. 99 ust. 9 i 10, podatnicy są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek urzędu skarbowego. Przepis ten ma zastosowanie również w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu lub innych środków transportu, od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1-3 i 8, jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli nie podlega rejestracji, a jest użytkowany na terytorium kraju ? art. 103 ust. 4 ww. ustawy o VAT. Zatem podatnik podatku od towarów i usług (rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych), jeżeli przywozi z innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej środek transportu, który będzie chciał zarejestrować na terytorium Polski (lub jeżeli ten środek transportu nie podlega rejestracji, ale będzie użytkowany na terytorium Polski) lub będzie to nowy środek transportu spełniający warunki określone w art.2 pkt 10 lit. a) ww. ustawy o VAT, jest zobowiązany wpłacić należny podatek od towarów i usług w urzędzie skarbowym w terminie 14 dni licząc od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatnik jest także zobowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na formularzu VAT-23 informacji o nabyciu środka transportu (jeżeli nie jest to nowy środek transportu) lub VAT-10, gdy przedmiotem nabycia jest nowy środek transportu.

W przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia, gdy zakupiony samochód będzie stanowił towar handlowy i równocześnie nie będzie spełniał warunków określonych w art. 2 pkt 10 lit. a) jako nowy środek transportu, a także nie będzie przez nabywcę użytkowany i nie będzie przez niego rejestrowany na terytorium kraju, nie wystąpi obowiązek zapłaty podatku w terminie 14 dni. Zatem po spełnieniu wyżej określonych warunków postępowanie Wnioskodawcy, iż w deklaracji VAT-7 (wersja 9) podstawę opodatkowania i podatek należny wykazuje w części C.9 poz. 32 i 33, zaś podatek naliczony w części D.2 poz. 46 i 47, a nie wypełnia poz. 39 w deklaracji (bowiem nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w terminie 14 dni), jest prawidłowe.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej ? do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Referencje

ITPP2/443-570/08/MD, interpretacja indywidualna

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika