Czy sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Podatnika i jego żony, nie związanej z działalnością (...)

Czy sprzedaż nieruchomości stanowiącej własność Podatnika i jego żony, nie związanej z działalnością gospodarczą, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 04.07.2006r. przez Pana ........... dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 04.07.2006r. Pan ............. przedstawił następujący stan faktyczny:

Porady prawne

W dniu 28 marca 2006r. Wnioskodawca nabył aktem notarialnym nieruchomość.Działkę tę wraz z budynkami nabył wspólnie z żoną. Po wyremontowaniu przedmiotową działkę Wnioskodawca zamierzał przeznaczyć na prowadzoną przez siebie działalność gospodarczą. Fakt ten nigdy nie nastąpił. W wyniku okoliczności życiowych plany uległy zmianie i w związku z tym Pan ....... zmuszony jest do sprzedaży omawianej nieruchomości. W złożonym wniosku nadmienia, że działkę kupił od firmy, co udokumentowane zostało fakturą VAT.Przez okres użytkowania Wnioskodawca dokonał ogrodzenia działki, wymiany bram, wyprowadzenia dotychczasowego dzierżawcy oraz uporządkowania terenu, przez co została podniesiona wartość działki.Z tytułu zakupu i włożonych nakładów na uporządkowanie działki Pan ........... stwierdza, że nie dokonał żadnych odliczeń w podatku VAT i dochodowym, ponieważ traktował przedmiotową działkę jako prywatną.Pan ........... prosi o odpowiedź na pytanie jakie dokumenty powinien wystawić przy sprzedaży działki - czy ma być to umowa kupna-sprzedaży wystawiona jako osoba fizyczna, czy też faktura VAT wystawiona przez firmę oraz jakie powinien odprowadzić podatki.Zdaniem Podatnika powinien sprzedać przedmiotową działkę na umowę kupna-sprzedaży, sprzedaż będzie zwolniona z podatku VAT.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.Działalność gospodarcza zaś, w rozumieniu powołanej ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.W myśl art. 2 pkt 6 ww. ustawy o VAT, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W świetle powyższego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega zatem dostawa towarów, gdy dokonana jest przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej, a towar (w tym wypadku nieruchomość) wchodzi w skład majątku firmy.

Nie podlega natomiast opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaż nieruchomości, jeżeli stanowi ona majątek osobisty podatnika lub osoby niebędącej podatnikiem tego podatku, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo, w okolicznościach nie wskazujących na zamiar wykonywania jej w sposób częstotliwy. Z przedstawionego w złożonym zapytaniu stanu faktycznego wynika, że sprzedaż nieruchomości będzie miała charakter czynności jednorazowej i nie związanej z prowadzoną przez Pana ............ działalnością gospodarczą. W związku z tym transakcja ta nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług. Zatem stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w piśmie jest prawidłowe. Jednocześnie Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu informuje, że zapytanie Pana zawarte w złożonym wniosku dot. podatku dochodowego zostanie wyjaśnione odrębnym postanowieniem.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.Złożenie zażalenia podlega opłacie skarbowej w wysokości 5 zł.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika