Jaką stawkę podatku VAT zastosować przy sprzedaży wyrobów medycznych takich jak okulary?

Jaką stawkę podatku VAT zastosować przy sprzedaży wyrobów medycznych takich jak okulary?

POSTANOWIENIENa podstawie:art. 14 a § 1 i 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. Nr 8 z 2005r., poz. 60 ze zm.)

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu:stwierdza, że stanowisko Podatnika zawarte w piśmie złożonym w dniu 27.11.2006r. przez Panią ........ dotyczącym interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE We wniosku z dnia 27.11.2006r. złożonym przez Panią .......... przedstawiono następujący stan faktyczny:

Porady prawne

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:33.40.Z - produkcja instrumentów optycznych i sprzętu fotograficznego;52.12.Z - sprzedaż detaliczna pozostała w niewyspecjalizowanych sklepach;52.32.Z - sprzedaż detaliczna wyrobów medycznych i ortopedycznych;52.48.B - sprzedaż detaliczna sprzętu optycznego, fotograficznego;85.14.F - działalność związana z ochroną zdrowia ludzkiego pozostała, gdzie indziej niesklasyfikowana.Pani ........ posiada uprawnienia z zakresu optyki okularowej oraz refraktometrii i zarejestrowana jest jako wytwórca medyczny - wpis do Rejestru Wytwórców i Wyrobów Medycznych pod nr .....Podatniczka zwraca się z zapytaniem w sprawie stosowania 7% stawki podatku VAT przy sprzedaży wyrobów medycznych takich jak okulary do korekcji wzroki wyposażone w szkła obrobione optycznie szklane i inne.Prezentuje następujące własne stanowisko w sprawie: w art. 3 ust. 1 pkt 17-22 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93 poz. 896) zawarte są definicje wyrobów medycznych wśród których znajdują się omawiane okulary. W związku z powyższym, jeżeli okulary do korekcji wzroku wyposażone w szkła obrobione optycznie, szklane i inne, jednoogniskowe o symbolu PKWiU 33.40.12-90.10 lub dwuogniskowe o symbolu PKWiU 33.40.12-90.20 spełniają wymogi wyrobu medycznego w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. Dopuszczonego do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, to zgodnie z zapisem art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowane są stawką podatku VAT w wysokości 7%.Podstawą wykonania usługi - okularów do korekcji wzroku są imienne zlecenia w zakresie optyki okularowej, wystawiane przez lekarza okulistę, określające opis wnioskowanego środka medycznego.Zdaniem Wnioskodawczyni wykonanie okularów stanowiących wyrób medyczny podlega opodatkowaniu 7% stawką VAT. Ma to odzwierciedlenie w poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Stawkę 7% można też stosować do usług naprawy i konserwacji soczewek - poz. 163 załącznika nr 3 'Usługi napraw i konserwacji wyrobów z pozycji 72, 91, 101-104'. Wnioskodawczyni zadaje pytanie czy prezentowane przez nią stanowisko w sprawie stosowania 7% stawki podatku VAT do wyrobów medycznych - okularów korekcyjnych - jest zasadne.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.W poz. 106 ww. załącznika figurują wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika, bez względu na symbol PKWiU.

A zatem dostawa okularów korekcyjnych, uznanych za wyroby medyczne w rozumieniu ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - podlega opodatkowaniu stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7%, zgodnie z art. 41 ust. 2 i poz. 106 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług. Pozostałe okulary (inne niż korekcyjne) podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług - zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004r., tj. 22%. Po przeanalizowaniu stanu faktycznego Naczelnik tut. Urzędu stwierdza, że Podatnik sprzedając okulary korekcyjne, których dotyczy zapytanie, stosuje stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%, pod warunkiem, że okulary te stanowią wyrób medyczny w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych. W innym przypadku, gdy okulary korekcyjne nie będą zaklasyfikowane jako wyrób medyczny, Podatnik winien zastosować stawkę podatku 22%. Jednocześnie nadmienia się, że organ podatkowy nie jest organem właściwym do rozstrzygnięcia, czy okulary korekcyjne są wyrobem medycznym w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych.

Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia. Naczelnik tut. Urzędu informuje, że niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia wniosku. Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy zgodnie z art. 14 a § 4 Ordynacji podatkowej zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika