Podatnik pyta, czy w sytuacji, gdy jego dziecko jest niepełnosprawne od urodzenia, tj. od 2005r. i w (...)

Podatnik pyta, czy w sytuacji, gdy jego dziecko jest niepełnosprawne od urodzenia, tj. od 2005r. i w tym właśnie roku poniósł wydatki w związku z używaniem własnego samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem dziecka niepełnosprawnego na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne, a w wydanym w 2006r. orzeczeniu o niepełnosprawności stwierdzono, iż niepełnosprawność dziecka datuje się od urodzenia może dokonać odliczenia od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2005r. poniesionych z tego tytułu wydatków w kwocie nieprzekraczającej 2.280,00zł. w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

W dniu 24.02.2006r. złożył Pan wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Zgodnie z przedstawionym we wniosku stanem faktycznym ma Pan na utrzymaniu niepełnosprawne dziecko. Dziecko urodziło się w listopadzie 2005r. z porażeniem kończyn dolnych, w związku z czym niezwłocznie po urodzeniu w 2005r. rozpoczęto zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 10.01.2006r., zgodnie z którym zostało zaliczone do osób niepełnosprawnych,a niepełnosprawność ta datuje się od urodzenia. Jednocześnie w złożonym wniosku wyjaśnił Pan, iż jest Pan właścicielem samochodu osobowego marki Opel Vectra, który w 2005r. używał Pan dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem dziecka niepełnosprawnego do Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Wydatki, jakie poniósł Pan w związku z używaniem własnego samochodu osobowego w 2005r. dla w/w potrzeb, zgodnie z informacją zawartą we wniosku, wyniosły 2.280,00zł.W złożonym wniosku przedstawia Pan stanowisko, z którego wynika, że w związku z faktem, iż dziecko jest niepełnosprawne od urodzenia, tj. od 2005r. i w tym właśnie roku poniósł Pan wydatki z tytułu używania własnego samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem dziecka niepełnosprawnego na niezbędne zabiegi leczniczo- rehabilitacyjne, a w wydanym w 2006r. orzeczeniu o niepełnosprawności stwierdzono, iż niepełnosprawność dziecka datuje się od urodzenia, zatem może Pan dokonać odliczenia od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2005r. poniesionych z tego tytułu wydatków w kwocie nieprzekraczającej 2.280,00zł. w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Porady prawne

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Skarbowegow Radomiu w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy w świetle obowiązujących przepisów prawa podatkowego stwierdza co następuje:Stosownie do zapisu art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Za wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne, w myśl zapisu art. 26 ust. 7a w/w ustawy o podatku dochodowym, uważa się m.in. wydatki poniesione na:- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne - wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280,00zł.Zgodnie z art. 26 ust. 7d w/w ustawy o podatku dochodowym warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:1)orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach lub2)decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową, albo rentę socjalną albo3)orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.Powyższa zasada wynikająca z treści art. 26 ust. 7d w/w ustawy o podatku dochodowym dotyczy wszystkich wydatków rehabilitacyjnych - zarówno wydatków limitowanych jak i tych limitami nie objętych.

Zatem stwierdzić należy, że ulga, z jakiej chciałby Pan skorzystać w zeznaniu podatkowym za 2005r., wynikająca z używania przez podatnika mającego na utrzymaniu dziecko niepełnosprawne, które nie ukończyło 16 roku życia własnego samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem dziecka niepełnosprawnego na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne jest ulgą limitowaną i wymaga posiadania przez to dziecko orzeczenia o niepełnosprawności wydanego na podstawie odrębnych przepisów.Z przedstawionego przez Pana we wniosku stanu faktycznego wynika, że dziecko Pana posiada orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności z dnia 10.01.2006r., zgodnie z którym zostało zaliczone do osób niepełnosprawnych, a niepełnosprawność ta datuje się od urodzenia. Zatem w związku z faktem, iż Pana dziecko jest niepełnosprawne od urodzenia, tj. od 2005r. i w tym właśnie roku poniósł Pan wydatki w związku z używaniem własnego samochodu osobowego dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem dziecka niepełnosprawnego na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne, a w wydanym w 2006r. orzeczeniu o niepełnosprawności stwierdzono, iż niepełnosprawność dziecka datuje się od urodzenia, zatem może Pan dokonać odliczenia od dochodu w zeznaniu podatkowym za 2005r. poniesionych z tego tytułu wydatków w kwocie nieprzekraczającej 2.280,00zł. w ramach ulgi rehabilitacyjnej.Wobec tego stanowisko Pana zawarte w złożonym wniosku jest prawidłowe. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Pana w stanie prawnym obowiązującym w dacie złożenia przedmiotowego wniosku.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika