Czy wypłacone odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Czy wypłacone odszkodowanie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Stan faktyczny:
W grudniu 2006 roku zgodnie z decyzją Prezydenta Miasta otrzymała Pani odszkodowanie w kwocie ..... zł plus odsetki w wysokości ......zł z tytułu zajętej nieruchomości pod drogę publiczną , która z mocy ustawy z dnia 01.01.1999r stała się własnością miasta na prawach powiatu . Do wniosku dołączyła Pani kopię ww decyzji orzekającej ustalenie i wypłatę odszkodowania oraz akt notarialny -umowa kupna nieruchomości.
Zajmując własne stanowisko w sprawie stwierdziła Pani, iż otrzymane kwoty są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym.

Rozpatrując powyższy wniosek organ podatkowy wyjaśnia co następuje:
Z wniosku oraz z załączonych dokumentów wynika, iż wypłacone Pani odszkodowanie za udział w nieruchomości zajętej pod drogę publiczną zostało ustalone przez Prezydenta Miasta decyzją administracyjną wydaną na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o gospodarce nieruchomościami ( Dz.U z 2004r Nr 261 poz.2603 z późn. zm) w związku z art.73 ustawy z dnia 13 października 1998r - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administrację publiczną (Dz.U. Z 1998r Nr 133, poz.872 z późn.zm,)..

Porady prawne

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu odszkodowania wypłacanego stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami lub z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie oraz z tytułu sprzedaży nieruchomości w związku z realizacją przez nabywcę prawa pierwokupu, stosownie do przepisów o gospodarce nieruchomościami; nie dotyczy to przypadków, gdy właściciel nieruchomości, o której mowa w zdaniu pierwszym, nabył jej własność w okresie 2 lat przed wszczęciem postępowania wywłaszczeniowego bądź odpłatnym zbyciem nieruchomości za cenę niższą o co najmniej 50% od wysokości uzyskanego odszkodowania lub ceny zbycia nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub w związku z realizacją prawa pierwokupu.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż otrzymała Pani odszkodowanie za udział w nieruchomości zajętej pod drogę publiczną, której właścicielem była Pani od 10.01.1996r. zgodnie z aktem notarialnym.

Postępowanie wywłaszczeniowe tejże nieruchomości rozpoczęło się z  dniem wejścia w życie ustawy z dnia 13 października 1998r - Przepisy wprowadzające ustawy reformujące administracje publiczną (Dz.U. Z 1998r Nr 133, poz.872 z późn.zm,) tj z dniem 29 października 1998r.

Zatem biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy w tym zakresie należy stwierdzić, że wypłacane Pani przez miasto odszkodowanie za zajęcie nieruchomości pod drogę publiczną podlega zwolnieniu od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 29 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, interpretacja niniejsza nie jest wiążąca dla wnioskodawcy. Wydana interpretacja jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli właściwych dla wnioskodawcy ? art. 14b § 2 w/w ustawy. Informacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego jest wiążąca do czasu zmiany przepisów prawa, które były przedmiotem interpretacji.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika