Czy przychody uzyskane z tytułu umowy o nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej mogą być rozliczane (...)

Czy przychody uzyskane z tytułu umowy o nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej mogą być rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30C tj. wg. 19% stawki podatku.

Wnioskiem z dnia 18.05.2006r uzupełnionym 30.06.2006r podatniczka zwróciła się do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu z zapytaniem, czy przychody uzyskane z tytułu umowy o nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej mogą być rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30c tj. wg. 19% stawki podatku.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku:

Podatniczka zamierza prowadzić jednoosobowo pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem będzie świadczenie usług budowlanych na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W ramach tej działalności zamierza rozliczać się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. wg. 19% stawki podatku. Przedmiotem działalności gospodarczej będzie m.in. wykonanie wszelkich robót budowlanych - ogólnych i specjalistycznych, działalność w zakresie projektowania budowlanego, urbanistycznego i technologicznego. W związku z powyższym podatniczka będzie zawierała różnego rodzaju umowy, między innymi umowę o nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej.

Przedmiotem umowy byłyby czynności wynikające z zakresu działalności firmy, tj:

  • reprezentowanie Zleceniodawcy wobec projektantów, kierowników budowy oraz wszystkich innych osób i podmiotów biorących udział w realizacji inwestycji budowlanej,
  • nadzór i kierowanie pracami wykonanymi w trakcie realizacji inwestycji budowlanej m.in. co do zakresu terminowego jej wykonania i zgodności z ustalonym harmonogramem.

Stanowisko podatnika:

Zdaniem podatniczki przychody osiągane z tytułu umowy o nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej mogą być rozliczane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, a dochody z niej wynikające mogą być opodatkowane podatkiem liniowym 19%.

Na potwierdzenie swojego stanowiska cytuje definicję pozarolniczej działalności gospodarczej zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 9a ust. 2 w/cyt. ustawy mówiący o możliwości wyboru sposobu opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c w/w. ustawy.

Zajmując własne stanowisko napisała Pani, że umowa załączona do wniosku (o nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej) ma status umowy cywilnoprawnej nienazwanej. Jest to umowa, która łączy w sobie cechy różnych umów, w tym cechy charakterystyczne dla umowy o świadczenie usług ( art. 750 K.c.).

Ponadto powołuje art. 353 kodeksu cywilnego, który statuuje zasadę swobody umów, zgodnie z którą strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się (naturze) stosunkowi, ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Przedmiot umowy będzie realizowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, a zatem przychód powstały w związku z realizacją niniejszej umowy w żaden sposób nie może być traktowany jako odrębne od działalności gospodarczej źródło przychodów.

We wniosku z dnia 18.05.2006r powołała Pani także treść przepisu art. 13 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jak należy sądzić z treści pisma wzbudził Pani wątpliwości co do zaliczenia przychodów z umowy o nadzór nad realizacją inwestycji budowlanej do źródła przychodów z racji działalności wykonywanej osobiście (art.10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) czy pozarolniczej działalności gospodarczej (art.10 ust. 1 pkt 3 w/wym. ustawy).

Jednocześnie informuje Pani, że aktualnie nie jest prowadzone w stosunku do Pani osoby żadne postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa oraz postępowanie przed sądami administracyjnymi.

Rozpatrując powyższy wniosek Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu stwierdza:

Stosownie do art. 5 a, pkt 6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) 'pozarolnicza działalność gospodarcza' oznacza to działalność zarobkową wykonywaną w sposób zorganizowany i ciągły, prowadzoną we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych źródeł wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Dana działalność prowadzona przez podatnika może być zatem uznana za działalność gospodarczą pod warunkiem, że uzyskane przychody nie stanowią jednego ze źródeł przychodów, o których mowa wyżej tj. np. działalności wykonywanej osobiście.

Natomiast zgodnie z art. 13 pkt 9 za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się przychody uzyskane na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym przychody z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej - z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 7.

Pojęcie kontrakt menedżerski stanowi nienazwaną umowę cywilnoprawną, a żaden akt prawny nie dostarcza jednolitej definicji, która mogłaby zostać wykorzystana na gruncie przepisów podatkowych. Można jednak przyjąć , że jest to umowa o zarządzanie przedsiębiorstwem. Menedżer podejmuje się prowadzenia spraw przedsiębiorstwa, wykonywania czynności zarządzania przedsiębiorstwem lub jego częścią, w jego imieniu i na jego rzecz za wynagrodzeniem, dysponując swobodą w jego zarządzaniu. Decydującym kryterium kontraktu menedżerskiego jest więc przedmiot umowy zarządzanie. Osoba zarządzająca posiada całkowitą swobodę co do podejmowania decyzji i ponosi odpowiedzialność za podjęte decyzje.

Z pisma podatniczki wynika, że zleceniodawca zleca podatniczce- zleceniobiorcy świadczenie usług w zakresie kierowania robotami budowlanymi. Zakres tych usług wywodzi swoje źródło z art. 12 ust. 1, pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. prawo budowlane (Dz. U. Nr 106, poz. 1126 ze zm.).

Zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) do umów o świadczenie usług, które nie są uregulowane innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Stosownie do art. 734 § 1 kodeksu cywilnego przez umowę zlecenie przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, podatniczka będzie świadczyła usługi na podstawie umowy zlecenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie kierowania i nadzoru nad robotami budowlanymi. Działalność ta będzie stanowiła źródło przychodów z art. 10 ust. 1 pkt 3 w/w ustawy i winna być rozliczana w ramach prowadzonej działalności.

Art.9a ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., Nr 14, poz. 176 ze zm) stanowi, że podatnicy osiągający przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

W myśl art.30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art.9a ust.2 (...) wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi jednak uwzględnić, iż w myśl art. 9a ust 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. jeżeli (...) uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, (...) traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

A zatem, w świetle przytoczonych przepisów należało uznać, iż stanowisko przedstawione przez wnioskodawczynię jest prawidłowe.

Niniejszej interpretacji dokonano na podstawie stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszego postanowienia i będzie wiążąca, jeżeli przedstawiony w niej stan faktyczny się ziści i nie ulegnie zmianie stan prawny.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika