Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Wybudowałem (...)

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Wybudowałem budynek usługowo-handlowy z lokalami mieszkalnymi na wynajem. Całą inwestycję przeprowadziłem sposobem gospodarczym i nie na wszystkie materiały posiadam faktury. W trakcie budowy skorzystałem z ulgi budowlanej w związku z budową lokali na wynajem ( dwa lokale mieszkalne przeznaczam na wynajem ). W 2005r. zakończyłem inwestycję i chciałbym ten budynek wprowadzić do majątku firmy. Czy w przypadku braku mozliwości ustalenia kosztu wytworzenia danego środka trwałego mogę ustalić wartość początkową tego budynku dla celów amortyzacji na podstawie wyceny biegłego?

Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa ( tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz.60 ze zm. ) w związku ze złożonym przez Pana D. wnioskiem z dnia 27.07.2005r. ( data wpływu 28.07.2005r. ) w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż w przypadku braku możliwości ustalenia kosztu wytworzenia we własnym zakresie środka trwałego można ustalić jego wartość początkową dla celów amortyzacji na podstawie wyceny dokonanej przez biegłego, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 27.07.2005r. ( data wpływu 28.08.2005r. ) Pan D. zwrócił się w sprawie udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przedstawiony we wniosku problem dotyczy sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego ( budynku ) wytworzonego we własnym zakresie, dla celów amortyzacji.Podatnik prowadzi działalność gospodarczą - usługowo-handlową - opodatkowaną podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych oraz podatkiem od towarów i usług. Jako osoba prywatna podatnik wybudował budynek usługowo-handlowy z lokalami mieszkalnymi na wynajem. Całą inwestycję przeprowadził sposobem gospodarczym. Większą cześć materiałów budowlanych zakupił przed rozpoczęciem budowy.

Na chwilę obecną nie posiada dokumentów zakupu dotyczących większości materiałów budowlanych związanych z przedmiotową inwestycją. W maju 2005 roku budowa została zakończona, a budynek został oddany do użytku. Zdaniem podatnika wartość początkową budynku należy ustalić na podstawie wyceny dokonanej przez uprawnionego biegłego, ze względu na brak dokumentów umożliwiających prawidłowe ustalenie wartości początkowej budynku. Amortyzacji - na zasadzie art.22a ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ( Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz.176 ze zm. ) o podatku dochodowym od osób fizycznych - podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania między innymi, budynki o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1 tj. umowy leasingu, zwane środkami trwałymi.

Wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych dla celów podatkowych.Zasady ustalania wartości początkowej środka trwałego uzależnione są od tego w jaki sposób podatnik wszedł w jego posiadanie, np. zakup, wytworzenie, otrzymanie w formie wkładu niepieniężnego ( aportu ) wniesionego do spółki. Z przedstawionej przez Pana sytuacji wynika, iż budynek usługowo - handlowy z lokalami mieszkalnymi na wynajem został wybudowany we własnym zakresie.Na koszt wytworzenia przez podatnika środka trwałego składają się:

  • wartość, w cenie nabycia, zużytych do wytworzenia środka trwałego: rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych,
  • kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi
  • i inne koszty dające się zaliczyć do wartości wytworzonego środka trwałego.

Do kosztu wytworzenia nie zalicza się natomiast kosztów ogólnych zarządu, kosztów sprzedaży oraz pozostałych kosztów operacyjnych i kosztów operacji finansowych, w szczególności odsetek od pożyczek ( kredytów ) i prowizji, z wyłączeniem odsetek i prowizji naliczonych do dnia przekazania środka trwałego do używania, które powiększają koszt wytworzenia. Koszt wytworzenia koryguje się o rocznice kursowe, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania. W przypadku osób fizycznych, do kosztu wytworzenia oprócz ww. wydatków nie zalicza się również wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.Powyższe reguluje art. 22g ust. 4 i 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w pewnych okolicznościach nakazuje ustalać wartość początkową w wysokości określonej przez biegłego. Taką sytuację potwierdza stan faktyczny przedstawiony przez podatnika .

Stosownie do treści art.22g ust.9 ustawy, jeżeli podatnik nie może ustalić kosztu wytworzenia na podstawie art. 22g ust.4, wartość początkową środków trwałych ustala się w wysokości określonej przez biegłego, powołanego przez podatnika. Przy czym biegły, określając wartość początkową takiego środka trwałego, ma obowiązek wziąć pod uwagę ceny rynkowe.' Tylko w wyjątkowych sytuacjach możliwe jest ustalenie wartości początkowej środka trwałego w oparciu o opinie biegłego. Dotyczy to np. takich sytuacji, gdy dany środek trwały został wykonany sposobem gospodarczym lub w zakładzie podatnika i ustalenie kosztów wytworzenia tego środka trwałego nie było możliwe w oparciu o koszty wytworzenia tych środków. ( ... ) '. - z wyroku NSA z dnia 2 lutego 1997r., sygn. akt I SA / Po 586 / 96

Mając na uwadze treść powołanych wyżej przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przedstawiony w piśmie stan faktyczny organ podatkowy podziela stanowisko wnioskodawcy, co sposobu ustalenia wartości początkowej środka trwałego (budynku) dla celów amortyzacji. Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia. Na postanowienie niniejsze przysługuje, zgodnie z art.14a § 4 w związku z art.236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie . Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Siedlcach w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art.236 § 2 Ordynacji podatkowej. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.


Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika